Nebezpečí

Vrak sovětské ponorky je i po 30 letech radioaktivní! VIDEO

Téma:

Sovětská jaderná ponorka Komsomolec se v roce 1989 potopila v Norském moři. Ta je i po 30 letech stále radioaktivní, upozornili ruští a norští reportéři. Zda je vrak ponorky v hloubce 1 700 metrů pro okolí nebezpečný, se stále řeší.

K jejímu potopení došlo v mezinárodních vodách roku 1989, zhruba 180 kilometrů jihozápadně od Medvědího ostrova u norského pobřeží. Na palubě se nacházela i jaderná torpéda. Jejich reaktor posádka stihla vyřadit před nehodou z provozu.

 

Příčinou potopení jaderné ponorky byl požár na palubě. Ten se 69 členné posádce nedařilo žádným způsobem uhasit. Neštěstí nepřežilo 42 lidí. Množství unikajícího množství radioaktivity odborní vědci každoročně sledují.

 

Letos vůbec poprvé místo zkoumalo plavidlo na dálkové ovládání Aegir 6000. To vrak zachytilo i na kameru. Portálu Independent podala rozsáhlejší informace Hilda Heldalová, vedoucí expedice. "V místě ponorky se zjistilo, že tam je 100 000krát větší radiace, než se nachází v okolní vodě,“ řekla. I přes její slova se však není důvod znepokojovat.

 

V hloubce potopení nežije podle Heldalové mnoho živočichů. A ti, kteří se tam nachází, nejsou v ohrožení. Dle jejích slov se radiace ve vodě velice rychle rozpouští, a tak nemůže napáchat jakékoliv škody. Ponorku hlídají jak ruští, tak i norští vědci.

 

 

GALERIE: Radioaktivní vrak sovětské ponorky

1
/
3
Zdroj: Enex
Radioaktivní vrak sovětské ponorky - 3

Související témata:
bk TN.cz