Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

první letošní start

VIDEO: Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru tajný armádní náklad

Po dlouhých odkladech se fanoušci společnosti SpaceX konečně dočkali startu Falconu 9, který v rámci mise Zuma vynesl na oběžnou dráhu utajovaný náklad. Startovat se mělo už v listopadu, kvůli problémům s aerodynamickým krytem byl ale odložen. Společnost zaznamenala v rámci prvního startu úspěch.

V pondělí ve dvě hodiny ráno našeho času úspěšně odstartovala raketa Falcon 9, která do vesmíru vynesla utajovaný armádní náklad. O misi Zuma a jejím nákladu se tvořila celá řada spekulací. Podle portálu Phys.org společnost SpaceX ani Pentagon na žádost o bližší informace o misi Zuma nereagovaly.

 

I samotný start provázely tajnosti, společnost nenabídla záběry vesmírného plavidla, které se oddělilo od prvního stupně. Bylo ale potvrzeno úspěšné vypuštění nákladu na nižší orbitě Země.

 

Hned při prvním startu letošního roku se SpaceX pokusila o přistání prvního stupně a opět oslavila ohromný úspěch. Řídícím centrem se ozvalo nadšení, jakmile raketa hladce dosedla.

 

SpaceX tak zahájila letošní rok úspěchem a všichni netrpělivě očekávají start ohromné rakety Falcon Heavy, která by měla být několikrát silnější, než všechny předchozí stupně.

 

 

V současné chvíli probíhá celá řada testů, blíží se například statický zážeh. V případě úspěchu by tento obr mohl startovat už koncem ledna.
 

klma TN.cz