moderní válka

VIDEO: Smrtící útok dronu IS. Islamisté shazují bomby z oblohy

Téma:

Bojovníci Islámského státu zveřejnili nové video, které zachycuje jejich útok dronem nedaleko Mosulu. Poprvé úspěšně použili k zabíjení létající dron patrně loni v říjnu. Ten byl ale jaksi sebevražedný a vybuchl také. Teď ukázali video s dronem, který umí shazovat bomba. A také úspěšně, jak video dokládá.

Drony Islámského státu zdaleka nedosahují kvalit těch, co proti nim používá spojenecká koalice. Nelze je srovnávat ani velikostí, ani složitostí a příliš ani co do účinku zbraní, které nesou. Ale jak dokazuje nové video IS, i tak mohou být jejich drony nebezpečné a umí zabíjet.

 

Nejprve se při válce s IS setkaly s drony nepřítele kurdské síly a také Francouzi. Loni takový útok dronu zabil dva Kurdy a zranil dva francouzské příslušníky zvláštních jednotek. Jenže tehdy to byl sebevražedný útok. Dron přistál a pak vybuchl - nikdy se neměl vrátit.

 

 

Teď IS zveřejnil nové video a zdá se, že v používání dronů jako zbraní mírně pokročil. Nejde samozřejmě stále o sofistikovanou zbraň, spíš improvizaci, ale rozhodně účinnou. Zřejmě na nějaký menší typ dronu s kamerou umístili bombu. Ta zprvu není na záznamu vidět a pravděpodobně visí někde vedle objektivu.

 

Dron se nedaleko Mosulu snáší nad skupinkou iráckých vozů a tanků. Nejprve vše vypadá jen jako monitorovací nebo průzkumný let, ale když si je pilot dronu jistý, že je přesně nad svým cílem, stiskne spoušť a dron pod sebe spustí jakousi leteckou bombu. Ta dopadne přímo na jeden z obrněných vozů a v mohutném výbuchu ho okamžitě zničí.

 

 

Trosky po výbuchu vyletí opravdu vysoko a kvalitní kamera celou událost zaznamená skoro jako filmový trik. Ten to však nebyl. Na zemi zemřeli iráčtí vojáci bojující proti IS. Když se pozorně podíváte na pravý okraj záznamu, najdete tam další bílý dron, který misi doprovázel.

Související témata:
tn.cz / gar