zveřejnění záznamu

Video ukazuje šokující postup policie. Chlapec se vzdal, přesto ho zastřelili

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
16.4. 2021 17:11
Téma:

Třináctiletý Adam Toledo zemřel poté, co ho na ulici v americkém Chicagu zastřelila policie. Nyní se na veřejnost dostalo video, které celý incident zachycuje. Záběry ukazují, že se chlapec policii, před kterou prchal, vzdal. Vteřinu poté však dostává smrtící ránu. Policista je zatím mimo službu, dokud se případ neprošetří.

Záběry, které policie ve čtvrtek zveřejnila, pochází z kamery, kterou měl na těle připnutou zasahující strážce zákona. Zachycují incident, který se odehrál v noci 29. března v ulicích města Chicaga. Třináctiletý chlapec latinskoamerického původu utíkal před policií, která mu byla v patách a křičela, ať zastaví a dá ruce nahoru.

 

Nakonec Adam Toledo výzvu uposlechne, ze záběrů je přitom patrné, že něco drží v ruce. Podle policie se jednalo o zbraň, kterou odhodil vedle sebe, uvádí web CNN. Neozbrojený pak zvedl ruce nahoru, aby dal najevo, že se vzdává. Vteřinu poté ale jeho hrudník provrtala kulka jednoho ze zasahujících policistů.

 

Na svá zranění chlapec zemřel, jeho případ ale ještě není u konce. Policie zásah vyšetřuje, 34letý policista Eric Stollman byl prozatím postaven mimo službu. Advokát Timothy Grace, který jej zastupuje, tvrdí, že případ je sice tragický, jeho klient se však dostal do situace, kdy neměl jinou možnost.

 

 

"Mladík měl v pravé ruce pistoli. Dostal jasné pokyny, zastavit se a upustit zbraň. Mladistvý se začal otáčet, v tu chvíli policista, který neměl žádné krytí, neměl jinou možnost," uvedl. "Cítí se hrozně. Žádný policista nechce zabíjet při plnění svých povinností," dodává.

 

Chlapcova smrt přesto vyvolala bouřlivé reakce. Část veřejnosti poukazuje na to, že v době střelby byl Adam neozbrojený a vzdával se. Video nenechalo chladnou ani starostku Chicaga Lori Lightfootovou. "Stále zatím probíhá nezávislé vyšetřování, neviděla jsem ale vůbec žádný důkaz, že by Adam Toledo střílel na policii," vyjádřila se. V zákonech však není specifikováno, že policista může pachatele zabít až ve chvíli, kdy na něj začne střílet.

 

Záběry zachycující incident Lightfootová označila za znepokojivé a svěřila se, že je "neuvěřitelně těžké je sledovat". Rodina Adama Toleda viděla video už na začátku tohoto týdne, požádala ale policii, aby jej nezveřejňovala ihned. Civilní úřad pro policejní odpovědnost přání vyhověl a záběry uvolnil až po několika dnech. "Respektujeme zármutek rodiny," uvedl úřad.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz