Siláci z Česka se sjeli do Podivína. Nejstaršímu bylo 71!

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 14:16
1.12. 2019 14:15
Téma:

V Podivíně na Břeclavsku se dnes konal domácí šampionát v takzvaném mrtvém tahu. Největší siláci v republice při něm zvedají činku, která má přes tři sta kilo.

Soutěže se účastnila patnáctiletá dívka i důchodce, kterému je přes 70 let. Silák musí zvednout ze země činku, narovnat záda a nezlomit si u toho páteř. Vypadá to jako disciplína, která zajistí sportovcům invalidní vozík ve třiceti letech, ale opak je pravdou. Správně prováděný mrtvý tah záda zpevňuje. Příkladem je sedmasedmdesátiletý pan Tomanec.

 

Sedmdesát kilo železa je pouhá rozcvička. Při soutěži zvládne dvojnásobnou nálož - je držitelem šesti mistrovských titulů i přesto že začal teprve nedávno.

 

Jeho čtyřiašedesátiletému kolegovi přezdívají terminátor. Živil se jako kaskadér a po úrazu páteře hrozilo že skončí na vozíku.

 

Disciplína ale není jen výsadou svalovců. Vůbec nejmladší účastnicí je teprve patnáctiletá Simona. Začínala jako něžná baletka a po pár měsících v posilovně bez problémů zvedla metrák železa.

 

Největší zátěž přes třistapadesát kilo utrhl ze země čtyřiadvacetiletý Lukáš. Zvedl trojnásobek vlastní váhy a všem kteří to zkoušejí v posilovně doporučuje nejdřív zapracovat na technice. Takovéto scény prý vídá při každém tréninku
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TV Nova