víkend

Kanibalismus a tuhé mrazy! Svědectví z blokády Leningradu

Téma:

Na konci ledna 1944 skončilo nejkrvavější obléhání v dějinách - blokáda Leningradu. Trvala skoro 900 dní a zemřelo až milión lidí, každý třetí ve městě. Podívali jsme se na místa tragédie.

Panovaly tam neuvěřitelně drsné podmínky. Chyběly elektřina, voda i jídlo. Zoufalí obyvatelé vymýšleli nejrůznější náhražky potravin a nezřídka docházelo i ke kanibalismu. Aleš Vašíček do dnešního Petrohradu vyrazil natáčet na místa, které blokádu dodnes připomínají. Pátral po unikátních záběrech a mluvil i s těmi, kteří hrůzu přežili.

 


Město Leningrad, neboli dříve a dnes opět Petrohrad, bylo až do roku 1918 hlavním městem Ruska. Bylo také hlavním průmyslovým centrem. Právě proto směřoval Adolf Hitler po napadení Sovětského svazu své jednotky tímto směrem. Sověti vůbec nepočítali s válkou na vlastním území a tak obranné valy kolem Leningradu začali budovat také civilisté, ženy, děti i starci.

 


Na konci září 1941 se Hitlerovy jednotky zastavily pouhých 15 kilometrů od bran města. První nálety zničily sklady potravin a vodárny. Chleba se stal cennějším než zlato. S příchodem extrémně studené zimy začala ledová apokalypsa. V prvních měsících roku 1942 umírá v Leningradu přes sto tisíc lidí měsíčně. Příděly jídla pro ty, co nepracují v továrnách, jsou likvidační. Hlad a krutá zima dohání obyvatele až ke kanibalismu. 


Výrobu v továrnách nezastaví ani časté bombardování, a tak dál vznikají další zbraně, které putují přímo na frontu. Paradoxně silný mráz zachránil také tisíce lidských životů. Po ledové cestě přes Ladožské jezero odvážejí náklaďáky civilisty, především ženy a děti. Teplota se pohybovala mezi mínus 30 až mínus 50 stupni Celsia. Osvobodit Leningrad pomohl až definitivní krach německé východní fronty.

 


Až z nedávných bádání vyplynulo, že hladomor a kanibalismus panoval i v zákopech vojáků, kteří bránili Leningrad. Ti co přežili, chtěli hlavně zapomenout. Hájit město pomáhala také odmontovaná děla z křižníku Aurora. 


Bývalý Leningrad dnes obklopují velká sídliště. Ve městě žije asi 5 milionu lidí. Nic z toho tu ale nemělo zůstat. Mělo zcela zmizet z mapy světa. 

TV Nova