Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Neskutečné setkání

Vilmě byl nový kolega povědomý. Když zjistila, kdo je, nevěřila

Vilma a Brandon
Zdroj: facebook, Stanford Children's Health - Lucile Packard Children's Hospital Stanford

Příběh zdravotní sestry z amerického Stanfordu obletěl celý svět. Dvaapadesátiletá žena zažila v práci dojemné setkání. Když na oddělení nastoupil nový lékař, jeho jméno jí bylo povědomé. Vilma Wongová záhy zjistila, že se s osmadvacetiletým Brandonem Seminatorem již setkala. A to právě před osmadvaceti lety. O Brandona, který se narodil předčasně, pečovala první měsíc jeho života.

V dětské nemocnici Lucile Packardové pracuje Vilma Wongová 32 let. Jedním z pacientů v začátcích kariéry, na kterého ani po téměř 30 letech nezapomněla, byl i malý chlapec, který se narodil v 29. týdnu těhotenství. O novorozence se starala měsíc, než jej rodiče mohli odnést domů. Nikdy nezapomněla jeho jméno.

 

O 28 let později se z nedonošeného miminka stal mladý lékař, který nastoupil do stejné nemocnice, v níž se narodil. V srpnu se na ranní vizitě potkal i s Vilmou.

 

"Brandon byl v mém týmu a staral se o jednoho z pacientů. Ptala jsem se, kdo je a jeho příjmení mi znělo velmi povědomě. Dál jsem se vyptávala, třeba na to, odkud je, a on řekl, že je ze San José, ale že se vlastně narodil jako nedonošený v naší nemocnici," vzpomíná Wongová.

 

"To mi bylo podezřelé, protože si pamatuju, že jsem se starala o dítě se stejným příjmením. Abych si potvrdila své podezření, tak jsem se ho zeptala, jestli byl jeho táta policista. Následovalo dlouhé ticho a pak se mě zeptal, jestli jsem Vilma," řekla zdravotní sestra.

 

 

Brandonova matka mu totiž o sestře, která se o něj jako o novorozence starala, řekla také. A chtěla, aby ji vyhledal, ale Brandon si myslel, že už musí být dávno v důchodu a pátrat po ní by bylo zbytečné.

 

"Byla jsem v šoku, ale strašně šťastná, že někdo, o koho jsem se téměř před 30 lety starala, je teď lékař na pediatrii a pomáhá stejným lidem, k nimž patřil, když se narodil. Ačkoliv je to těžká práce, tak práce sestry na neonatologii je také odměnou. Považuju se za šťastnou, když vím, že mohu někomu pomoci změnit život," dodala Vilma.

 

 

Brandon prozradil, že jej sestra inspirovala ve volbě povolání. "Hodně jí záleží na pacientech, do takové míry, že si i po téměř třech dekádách pamatuje jména svých pacientů. Ne všichni dostaneme šanci vidět naše pacienty vyrůst a dospět. Jsem rád, že jsem s ní mohl podobný moment sdílet," dodal mladý lékař.

 

Příspěvek se po internetu šíří jako lavina. V pondělí odpoledne měla zpráva na facebookovém profilu nemocnice přes 4 tisíce sdílení, téměř tisíc komentářů a 33 tisíc interakcí.

vbo TN.cz