Index zdravotních pojišťoven

Srovnání zdravotních pojišťoven! Jak dopadla vaše? PŘEHLED

Žena v nemocnici - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Zdravotní pojišťovny letos hospodaří s bezmála 300 miliardami korun. Jak s nimi ale nakládají? To ve svém výzkumu zjišťovali ekonomové z Vysoké školy ekonomické (VŠE) - vytvořili tak Index zdraví zdravotních pojišťoven. Která vyšla nejlépe a kdy je možné, že Česku dojdou peníze na zdravotnictví?

Ve vůbec nejlepší finanční kondici je podle výzkumu Oborová zdravotní pojišťovna následovaná Zaměstnaneckou pojišťovnou Škoda, Vojenskou zdravotní pojišťovnou a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Poslední jmenovaná má zároveň nejvíce pojištěnců v Česku, a tak si udržuje dominantní postavení na českém trhu.


Naopak nepříliš lichotivé výsledky zaznamenala druhá největší pojišťovna - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, stejně jako Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.


Studie zkoumala osm ukazatelů, například na kolik dnů proplácení zdravotní péče mají pojišťovny peníze, zaměřila se i na výši výdajů na preventivní programy nebo na komfort poskytovaný klientům.


"Česká republika zažívá mimořádný ekonomický růst, takže významně rostou příjmy systému. Přesto se nevytváří rezervy. Výdaje totiž rostou ještě rychleji než příjmy, a to o 7,3 procenta ročně. To je situace, která není dlouhodobě udržitelná," upozornil Štěpán Křeček, ekonom a autor studie z Katedry hospodářské a sociální politiky VŠE.

 

 

"Ve studii jsme modelovali dvě situace – pokud by Českou republiku postihla mírná dvouletá recese, jako v letech 2012 – 2013, dojdou ve zdravotnictví peníze ke konci roku 2020. Pokud by nás zasáhla jednoletá, ale hlubší recese, jako v roce 2009, dojdou prostředky už na začátku roku 2020. Proto věřím, že je důležité znát situaci jednotlivých pojišťoven," dodal Křeček.


"České zdravotnictví dosahuje skvělých výsledků – ve srovnání jak se zeměmi EU, tak prakticky s celým světem. Zejména ve výsledcích léčby i v poměru výsledků a nákladovosti. Ale je tu řada hrozících komplikací," uvedla Karina Kubelková, spoluautorka studie. Mezi ty patří například velká závislost zdravotnictví na veřejných prostředcích. Do budoucna proto bude potřeba zapojit soukromé zdroje, aby zdravotnictví nebylo tolik závislé na ekonomice státu.


Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven, Ladislava Friedricha, je dobře, že se na problematiku finanční situace ve zdravotnictví upozorňuje. Podle něj jsou potřeba změny uvnitř systému.

 


"Je v pořádku, aby se občané, kteří odvádějí významnou část příjmů na zdravotní pojištění, ptali, zda neplatí příliš mnoho v situaci, kdy 80 procent lidí pojištění prakticky nečerpá. Jistě se nelze ptát po samotném solidárním nároku, ostatně každý může vycházet z toho, že ačkoli dnes třeba nečerpá, na sklonku svého života zřejmě čerpat začne. Tlak na hledání úspor v chování pacienta – zda nenavštěvuje lékaře příliš často a zda dodržuje základní prevenci – je však zcela legitimní,“ dodal Friedrich.

nor TN.cz