převratná studie

Víme, kde v naší soustavě mohou žít mimozemšťani, šokují vědci!

Mimozemšťan
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Převratný objev hlásí vědci z univerzity ve Vídni. Odhalili totiž místo v naší sluneční soustavě, kde by mohl být mimozemský život. Příhodné podmínky jsou podle nich na jednom ze Saturnových měsíců.

Mimozemský život může být blíž, než jsme si doposud mysleli. Podle nejnovější studie by živé organismy mohly být na šestém největším měsíci planety Saturn Enceladu. Druhy mikrobů produkující metan by podle vědců mohly žít v teplém podzemním oceánu a schopné přežít drsné podmínky panující na měsíci. Informuje o tom britský Daily Mail.

 

Vědce k tomuto nápadu přivedlo množství metanu, které naměřili nad povrchem měsíce, a domnívají se, že by jej mohli mít na svědomí právě mikrobi. Na Enceladu jsou podle nich přítomny takové látky, které jsou pro život nezbytné – kromě metanu také vodík či oxid uhličitý.

 

Mikrobi na naší planetě tyto látky produkují nebo využívají k růstu, proto vědci spekulují, že podobné by to mohlo být i na Enceladu. Aby svou teorii otestovali, pěstovali tři takové mikroorganismy v laboratoři. Jeden pocházel z moře u Islandu, druhý z japonské Okinawy a třetí, kontrolní, vzorek byl z čističky odpadních vod.

 

 

Poté tyto mikroby vystavili extrémním podmínkám, které na Enceladu panují. A přinejmenším jeden dokázal odolat i tak agresivním látkám, jako jsou formaldehyd a amoniak. Vědci také zjistili, že geotermální procesy u jádra měsíce mohou vytvářet dostatek vodíkového plynu potřebného k růstu mikrobů.

 

Vědci ale zároveň upozornili, že studie nedokazuje, že život na Enceladu skutečně existuje. "Pouze jsme potvrdili, že organismy, které se vyskytují i na Zemi, mohou v těchto podmínkách přežít,"  řekl doktor Simon Rittmann, který na studii pracoval. Nyní doufá, že jejich výsledky přispějí k bližšímu prozkoumání měsíce.

mom TN.cz