zdražování potravin

Vánoční pečení letos zdraží, kilo vanilkových rohlíčků o 70 korun 

Pečení cukroví - 1
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Ceny másla rapidně rostou a lidé jej nakupují do zásoby ve slevách. Bojí se, že v období Vánoc se za máslo nedoplatí nebo v obchodech nebude vůbec. Zatímco v prosinci 2016 byla průměrná cena másla 43 Kč, letos stoupla cena v průměru na 60 Kč. Vánoční pečení se vám oproti loňsku tedy pěkně prodraží.

Nedostatek másla v Česku je dlouhodobý problém, který prodejci řeší zvyšováním cen. Ty se aktuálně pohybují mezi 53 a 80 korunami. Pokud ceny dále neporostou, průměrná cena 250 gramů másla bude v prosinci 60 korun.

 

Loni v prosinci kostka másla stála 43 korun. Letos v průměru 60 a to s výdaji za vánoční pečení pěkně zahýbe.

 

 

Například vánočka vás jen díky máslu vyjde o 40 % dráž. Při spotřebě 125 gramů jste za máslo utratili loni 21,5 korun (s průměrnou cenou 43 korun za 250 g másla) Letos utratíte 30 korun (s průměrnou cenou 60 korun za 250 g másla).

 

Podívejte se na naši tabulku, kde jsme porovnali ceny nejoblíbenějšího vánočního pečiva. Například suroviny na vanilkové rohlíčky zdraží o 41 procent. Při ceně 48 korun za 200 gramů vanilkových rozhlíčků vychází, že za kilogram tohoto v Česku velmi oblíbeného cukroví letos zaplatíme až o 70 korun více.

 

 

Další potravinou, která od loňského roku podražila, jsou vejce. Zatímco loni v prosinci stálo balení deseti vajec zhruba 27 korun, dnes vás vyjde na 32.

 

Nepatrné zdražení v řádu dvou až tří korun můžeme zaznamenat i u mléčných výrobků nebo cukru. Rostlinný olej pak zdražil až o pět korun.

Související témata:
kik TN.cz