Nepříjemné vyhlídky

Vinaře děsí blížící se déšť. Bojí se, že jim zničí část úrody!

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 7. 9. 2019
Téma:

Obavy z nadcházejících deštivých dnů mají vinaři - těm počasí až dosud přálo a úroda hroznů letos vypadá skvěle. Jenomže to se prý může velmi rychle změnit.

Prázdné vinice - obrázek, který je začátkem září neobvyklý. Náhlá změna počasí zkrátka sběrače nepustila mezi řádky. "Dneska jsme měli sklízet, ale v podstatě od rána prší, celou noc pršelo, napadlo tady 13 milimetrů, takže se to nedá," zoufá si vinař Zdeněk Zvonek.

 

Až dosud přitom počasí vinařům na jihu Moravy přálo. Na rozdíl od posledních let je netrápilo extrémní sucho, ale spíš hraboši a krupobití.

 

"Ani největší pamětníci toto nepamatují, aby bylo tolik hrabošů, aby chodili ty hrozny takhle ožírat," tvrdí další vinař, Ctirad Králík. Přesto se vinobraní mělo rozběhnout na plné obrátky.

 

Déšť ale všechny plány změnil. I na slavnostní vinobraní do Mikulova v sobotu dorazilo podstatně méně návštěvníků. Tamní amfiteátr byl poloprázdný. Ještě větší škody ale může deštivé počasí nadělat na hroznech.

 

 

 

Pokud budou hrozny vlhké víc dní po sobě, hrozí jim podle odborníků různé choroby, můžou popraskat nebo dokonce začít hnít.

 

O tom, jak kvalitní bude vinařský ročník 2019, tak nejspíš rozhodnou nejbližší dny. Zatím platí, že vyhlídky podle meteorologů nejsou zrovna nejlepší - hlavně v pondělí by měl být déšť hodně intenzivní.

pez TN.cz