boj o vinice

Vinaři chtějí významně rozšířit vinice, žádosti překračují limit EU

Téma:

Vinaři letos znovu svádějí boj o vinice. Na vinohradech chtějí vysadit více vinné révy než loni. Jenže ne na všechny, kteří podali žádost ke specializovanému kontrolnímu ústavu o další plochu, se dostane. Žádosti totiž překračují povolený limit Evropské unie. Ta výsadbu vinic reguluje.

V Česku je zhruba osmnáct tisíc hektarů vinic. A vinaři by rádi osadili další plochy. Evropská unie ale stanovuje kvótu, podle které smí zvýšit plochu jen o jedno procento ročně. "Kvóta pro obnovu vinice a novou výsadbu byla pro letošní rok nastavena na 180 hektarů," uvedl vedoucí Oddělení registru vinic Rostislav Gruna.

 

Každoročně je tak mezi vinaři boj o to, kdo povolení rozšířit své vinice dostane. Ani letos se nedostalo na všechny. "Kvóta byla přidělena pouze vinohradníkům, kteří mají vinařskou trať," doplnil Gruna.

 

Vysoký počet žádostí má podle odborníků jednoduché vysvětlení. O vinařství je po vydařené sezóně zkrátka velký zájem. "Rok 2018 byl statisticky zajímavější a byly větší úrody než v předešlých letech," vysvětlil Gruna.

 

Loni žádosti vinařů také překročily kvótu, ale bylo to jen o 48 hektarů. Letos požadovali o třetinu víc, než je povoleno.

 

 

"Je to jenom byrokracie, oběhání papírů, každý vinař, když má pole na viniční trati, není problém rozšíření," uvedl vinař Marek Svoboda.

 

Kontrolnímu úřadu navíc chodí stále nové žádosti. Termín pro jejich podání vypršel už v únoru. I přes stále zvětšující se rozlohu vinic u nás ale tuzemskou produkci vín stále válcuje dovoz ze zahraničí.
 

Jan Socha/klma TN.cz