Hladoví špačci

Vinaři se bojí o svou úrodu. Špačci útočí ve velkém na vinice

Téma:

Vinaři už teď, tedy o měsíc dřív než obvykle, musí začít hlídat svou úrodu. Jejich hlavním nepřítelem jsou tradičně špačci. Ti totiž začali útočit na vinice s mnohem větší intenzitou. Podle odborníků je to proto, že přišli o hlavní část své potravy - o kukuřici, kterou už zemědělci kvůli suchu sklidili.

Kvůli teplému létu jsou už teď vyzrálé hrozny, jen je sklidit. Úrodu však ohrožují hladoví špačci. Pokud se vinohrad nepodaří uhlídat, tisícihlavé hejno může za pár minut zničit úrodu za desetitisíce.

 

"Tlak špačků bude ještě větší, ale i hrozny dozrály dřív samozřejmě, takže se snažíme usilovně sklízet...," uvedl vinař Ctirad Králík.

 

"Sklidila se všude kukuřice a pro ty špačky jsou hrozny jedním z posledních zdrojů," informoval vinař Tomáš Krist. Jiné roky přitom bývá na polích kukuřice ještě začátkem října. Letos ji ale zemědělci začali sklízet už v srpnu.

 

A tak špačci berou útokem vinice už teď. "Nejúčinnější je proti nim hotař, který má brokovnici. Musí to být myslivec, který má samozřejmě platné zkoušky," řekl vinař Jiří Maděřič.

 

Hlídači jsou v pohotovosti od úsvitu do západu slunce. Někde dokonce pomáhá i najatá bezpečnostní agentura. Nikdo neví, kde se hejno špačků zrovna objeví.

 

 

"Naši vinohradníci zrovna včera večer odháněli hejna o několika tisících kusů. Běhali mezi nimi, stříleli petardami a špačci nechtěli odletět," uvedl Tomáš Krist.

 

Vinaři se špačky snaží plašit čímkoliv - třeba i nahranými zvuky dravců. Boj s hladovým ptáky skončí až po jejich odletu na jih Evropy. S tím ale nespěchají, ve vinohradech je totiž hroznů stále víc než dost.

Související témata:
Petr Zapletal, sei TN.cz