VINNÁ RÉVA

Vinná réva se letos na jižní Moravě opozdila. Vinaři se ale radují

Téma:

Vinná réva letos na jižní Moravě vyrašila nejpozději za posledních 25 let. Vinaři z toho ale mají radost. Unikla tak poškození jarními mrazy, které trápily zejména pěstitele meruněk.

Zatímco pěstitelé meruněk museli zachraňovat úrodu, jak se dalo, vinaři se letos mohou dočkat rekordu, a to i přes jarní výkyvy teplot a noční mrazíky. "To pozdější rašení zachránilo víno před těma jarníma mrazama, které byly během dubna. Ta réva rašila většinou až v květnu a díky tomu unikla těm jarním mrazům, protože v květnu už pak ty teploty ve většině míst nespadly pod nulu," popsal profesor Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy Univerzity.

 

Vinná réva tak měla zpoždění i tři týdny, ale právě díky teplému počasí, které teď na Moravě panuje, je podle odborníků za normálem už jen 7 dní. "Je důležité říct, že to není všude stejně, že ta Morava, i když někomu může přijít, že je malá, tak je klimaticky rozdílná, takže je rozdíl mezi Znojmem, Mikulovem a mezi vinicemi na Uherskohradišťsku, kde ten růst je o něco pomalejší," připomněl profesor.

 

 

 

Jestli si nakonec letošní úroda vína vydaří, záleží na mnoha dalších faktorech. Může jí ovlivnit deštivý podzim, který znepříjemnil vinařům loňskou sezónu nebo třeba špačci.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
rb, ak TN.cz