Rady odborníků

Vir v telefonu vám může vyluxovat celé konto! Jak se před ním bránit?

Naštvaný muž s telefonem
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 25.11. 2019 19:25

Zatímco stolní počítače a notebooky si před útokem hackerů chráníme skoro všichni, u mobilních telefonů je situace úplně jiná. Přitom právě ve smartphonech máme ještě více osobních dat. Můžeme tak jednoduše přijít o citlivé údaje nebo dokonce o peníze. Stačí přitom dodržovat jednoduchá pravidla.

Podle antivirové společnosti ESET si mobily před hrozbou nechrání více než polovina Čechů. "Bezpečnostní program má v počítači či notebooku 83 procent uživatelů, v chytrém telefonu je to ale pouhých 45 procent," vysvětluje mluvčí společnosti Ondřej Šafář.

 

Experti upozorňují, že i telefony obsahují řadu citlivých dat, na jejichž ochranu by uživatelé měli dbát. Mnohem lépe si prý lidé chrání telefony proti zvědavcům ze svého okolí než kybernetickým hrozbám.

 

Podle odborníků přitom stačí dodržovat jednoduché zásady. U chytrých telefonů je v prvním případě nejdůležitější mít aktuální operační systém. "Obecně platí, že by uživatel měl aktualizace instalovat, jakmile jsou k dispozici," říká technický ředitel společnosti Miroslav Dvořák.

 

Problémem je také stahování aplikací bez rozmyslu. "Zdaleka nejrozšířenějším způsobem nakažení telefonů nějakým virem je instalace aplikací z jiných zdrojů, než jsou oficiální obchody jako je Google Play nebo App Store," vysvětlují experti z antivirové firmy Avast.

 

 

Na pozoru je potřeba být také při přidělování práv aplikacím. To má přitom uživatel plně pod kontrolou, mnohdy ale dá aplikaci pro úpravu fotek přístup například ke kontaktům nebo mikrofonu. Největšímu riziku se vystavují ti, kteří se snaží nelegálně stáhnout placené aplikace.

 

Poznat, že je v telefonu vir, nebývá jednoduché. Existují však varovná znamení, která nelze přehlédnout. Několik aplikací může například příliš často padat, objevit se mohou také větší datové přenosy. Zbystřit je potřeba také ve chvíli, kdy se na telefonu neustále zobrazují reklamy, přehřívá se nebo se velmi rychle vybíjí baterie. 

 

Pokud už škodlivou aplikaci ve svém mobilním telefonu odhalíte, ve většině případů ji stačí pouze odinstalovat. Záleží však na konkrétním napadení. Někdy je jedinou možností vrátit telefon do továrního nastavení, tedy smazat všechna data.

 

 

Podle expertů je rizikovější platforma Android. "Je obecně otevřenější a ochrana aplikací není na takové úrovni, jako u iOS od Apple," tvrdí mluvčí firmy ESET Ondřej Šafář. Nejrychleji rostoucí kategorií virů jsou podle odborníků takzvané bankery. Ty se nahrají na bankovní aplikace, a požadují po uživateli přihlášení do internetového bankovnictví.

 

"Mohou vypadat úplně stejné jako oficiální aplikace banky, ale přihlašovací údaje pouze odešlou útočníkovi," varují experti. To pak může každého uživatele jednoduše připravit o peníze. Hrozbu ale lze minimalizovat dodržováním již zmíněných zásad.

 

Mobilní aplikace dokáže vyluxovat bankovní účet. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz