nákupní šílenství

Virtuální pomocník za vás nakoupí, objevil se ale překvapivý problém

Zařízení Amazon Echo objednalo domy pro panenky
Zdroj: Profimedia
Téma:

Chytrý reproduktor od Amazonu způsobil pozdvižení v americkém San Diegu. Virtuální pomocnice Alexa propadla nákupnímu šílenství a překvapila své uživatele objednávkou domů pro panenky, kterou vyvolal moderátor místních zpráv.

Mnoho lidí si k Vánocům pořídilo virtuálního pomocníka od Amazonu. Chytrý reproduktor do domácnosti Echo nepřehrává jen hudbu, ale ukrývá virtuální pomocnici Alexu, která na vyžádání poskytne zprávy ze světa, sportovní výsledky, předpověď počasí a mnoho dalšího. Alexa za vás dokonce nakoupí, stačí ji jen aktivovat zvoláním jejího jména. To se ale ukázalo jako problém.

 

To, že Alexa občas učiní nevyžádanou objednávku, není až tak velkým překvapením, v San Diegu došlo k rozsáhlejšímu problému. Vše začalo, když se nechtěné objednávky probíraly v místní televizi CW6.

 

Holčička (6) si pomocí přístroje bez vědomí rodičů objednala dům pro panenky v hodnotě 170 dolarů (přes 4 tisíce korun) a přes kilogram čokoládových sušenek. V tomhle případě ale mluvila holčička přímo na Alexu.

 

Pobavený moderátor relaci zakončoval slovy: "Líbilo se mi, jak holička zvolala 'Alexa mi objednala dům pro panenky'." V tu chvíli se ukázalo, že Alexa poslouchá vždycky, neslyší ale úplně přesně. Moderátorův výrok zaslechly totiž další Alexy a spustilo se nákupní řádění. Desítky překvapených uživatelů tak skončily s objednanými domy pro panenky, uvádí portál Skynews.

 

 

Zařízení v základním nastavení umožňuje hlasové nákupy, aby se podobné situace neopakovaly, je podle mluvčí společnosti Amazon vhodné nastavit potvrzovací kód pro nákupy. Protože se jméno Alexa objevuje v normální konverzaci, je možné změnit aktivační heslo na "echo" nebo "amazon".
 

klma TN.cz