Strach z návratu

Virus je na ústupu, MHD i tak zeje prázdnotou. Dopravci sčítají škody

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Publikováno 6. 6. 2020
Téma:

I když už se život v Česku pomalu vrací k normálu, městskou hromadnou dopravu stále využívá jen asi polovina těch, kteří s ní před začátkem pandemie cestovali běžně. Dopravní podniky tak už sčítají ztráty a ty se prý pohybují ve stovkách milionů korun.

Pro zajímavost - 22. března padl naprostý rekord. Metrem cestovalo pouhých 89 tisíc lidí. Tedy o milion méně, než ve stejný den před rokem.

 

"Zejména starší občané, kteří byli vyděšeni tím, že koronavirus je zejména nebezpečný pro vyšší věkové kategorie, tak se budou metru a autobusům ještě nějakou dobu vyhýbat," má jasno známý psychiatr Cyril Höschl.

 

V kase dopravních podniků teď chybějí nemalé peníze na provoz. "Za tu půlku března a za duben se jedná zhruba o necelých 300 milionů korun," vypočítává mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

 

Firma dokonce obeslala své zaměstnance s tím, že se můžou přihlásit do programu částečné nezaměstnanosti, tedy zůstat doma za sedmdesát procent mzdy. Není teď pro ně práce.

 

"Uvažuje se o tom, že by prázdninový nebo poloprázdninový jízdní řád fungoval celoročně, protože zkrátka nebudou peníze na provoz městské dopravy," vysvětluje šéfredaktor portálu MHD86.cz Matěj Hrubeš.

 

 

Dopravní podnik města Brna funguje aktuálně na 45 procent. Tramvaje jsou sice relativně plné, ale proto, že stále jezdí podle prázdninových jízdních řádů. Za březen a duben tu evidují ztrátu necelých 50 milionů korun.

 

"Evidujeme propad asi 15 milionů korun na jednotlivém jízdném a na předplatném přibližně tři miliony," přidává se mluvčí plzeňského dopravce René Vávro. Ostravský dopravní podnik hlásí ztrátu necelých 40 milionů korun.

pez, Karel Dlabač TN.cz