Nákaza v Karviné

Virus se šíří v dole Darkov. Hygienici hlásí už 82 potvrzených případů

Téma:

Koronavirus se šíří mezi zaměstnanci karvinského dolu Darkov. Hygienici mezi nimi k úternímu dopoledni evidovali 82 nakažených. Dalších šest nemocných je mezi jejich příbuznámi. Počet se může ještě zvýšit.

Během pondělí odebrali hygienici vzorky od 600 zaměstnanců. Nákaza se v Dole Darkov objevila minulý týden, v pátek bylo 11 nakažených, do konce týdne pošet stoupl na 21. K úternímu dopoledni bylo potvrzených nemocných už 82.

 

"Onemocnění bylo prokázáno u zaměstnanců různých profesí; například důlní doprava, úpravna, odtěžení, příprava, povrch, prádlo," informovala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje v tiskové zprávě.

 

Hygienici se teď snaží dohledat kontakty, které zaměstnanci v uplynulých dnech měli. Testují také jejich příbuzné, mezi nimi už odhalili dalších šest nakažených.

 

V karvinském dole pracuje 1800 lidí, kteří teď musí dodržovat přísná hygienická pravidla. Při příchodu do práce si povinně dezinfikují ruce a proškolený personál jim měří teplotu.

 

 

Horníci musí také nosit roušky, případně respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu, rukavice a brále. Ochranu dýchacích cest mohou sundat jen při jídle a umývání. Třikrát denně pak probíhá dezinfekce společných prostor, jako jsou šatny a jídelny.

 

Podle vedení společnosti OKD nemá žádný ze zaměstnanců závažný průběh. Důl Darkov zatím funguje bez omezení, KHS chce ale s OKD diskutovat o dalších preventivních opatřeních.

Petr Bača/epa TN.cz