Nové zjištění

Virus Zika ohrožuje i muže, odhalili vědci. Deformuje varlata!

Rozkrok
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

S šokujícím zjištěním přišli vědci z americké Washingtonovy univerzity. Zatímco doposud si všichni mysleli, že virus Zika je nebezpečný jen pro těhotné ženy, respektive pro nenarozené děti, kterým způsobuje zakrnění mozku, nová studie odhalila, že má vážné následky také pro muže.

Laboratorní testy na myších odhalily šokující vliv viru Zika na plodnost. Po třech týdnech vědci odhalili, že varlata samečků se scvrknula na desetinu původní velikosti! Virus ve varlatech vydrží měsíce a kompletně zničí jejich vnitřní stavbu!

 

"Ačkoliv jsme studii provedli jen na myších, je to velké varování. Ještě nevíme, jestli má virus Zika ten samý vliv také na muže, ale ti mohou mít po nákaze virem Zika nízkou hladinu testosteronu a málo spermií, což se negativně projeví na jejich plodnosti," varoval podle listu Daily Mirror profesor Michael Diamond, jeden z autorů studie.

 

"Nevíme jistě, jestli je ten efekt nezvratný, ale očekáváme, že bude. Protože buňky, které udržují vnitřní strukturu, byly napadeny a zničeny," dodal profesor Diamond s tím, že myši byly na konci pokusu označeny za neplodné.

 

 

Vědci teď budou pokračovat v dalších studiích a budou zjišťovat, jestli má virus Zika stejné účinky také na lidi. Normálně virus přenášejí komáři egyptští, studie ale prokázaly, že se lze nakazit také krevní transfuzí od nakažené osoby a také pohlavním stykem!

 

Nákaza virem Zika v Latinské Americe je spojována s rapidním nárůstem počtu výskytů mikrocefalie u novorozenců. Tato těžká vývojová porucha se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku a celé hlavy.

 

Doposud se lékaři domnívali, že u dospělých lidí nemá nákaza, která se projevuje podobně jako obyčejná chřipka, žádné trvalé následky.
 

vbo TN.cz