Nová hrozba

Virus Zika se může přenášet SEXEM! Potvrzen první případ

Téma:

To, čeho se lékaři obávali, se potvrdilo. Virus Zika nemusí přenášet pouze komáři. Šířit se může také pohlavním stykem. Lékaři v americkém Dallasu zaznamenali případ, kdy se nemoc přenesla na pacienta, který necestoval do oblasti nákazy.

Přenos viru prostřednictvím pohlavního styku potvrdili lékaři z Centra pro kontrolu nemocí a prevenci z amerického Dallasu. Pacient, kterého nemocnice přijala, chytil virus Zika, přestože sám necestoval do oblasti nákazy. Ukázalo se, že jeho partner či partnerka (nemocnice neodhalila pohlaví nakaženého) se vrátil z oblasti, kde se nákaza šíří.

 

"Teď když víme, že se Zika může šířit sexem, musíme rozšířit naší kampaň o ochraně zdraví svého i jiných," uvedl ředitel Zdravotních a lidských služeb okresu Dallas Zachary Thompson.

 

"Vedle kompletní abstinence jsou nejlepší metodou ochranou před sexuálně přenosnými nemocemi kondomy," dodal Thompson.

 

 

Podle CNN se už dvakrát objevilo podezření, že se virus přenáší pohlavně. Během epidemie viru ve Francouzské Polynésii v roce 2013 měl čtyřiačtyřicetiletý muž stopy po viru v moči a ve spermatu, nikoliv však v krvi. Předtím v roce 2008 se virem nakazil americký microbiolog Brian Foy. Pár dní po jeho návratu ze Senegalu dostala nemoc i jeho manželka, přestože sama nebyla vystavena nakaženým komárům.

 

Virus Zika je nebezpečný především pro těhotné ženy, protože u plodu způsobuje nevratné poškození mozku. Pro dospělého je virus přenášený komáry druhu Aedes aegypti relativně neškodný. Vyvolává pouze několikadenní horečky.

 

WHO se nyní obává toho, aby se virus nerozšířil do Afriky a Asie, kde je nejvyšší porodnost na světě. Kromě dobré informovanosti těhotných je podle organizace zapotřebí také hromadné zapojení celých komunit do boje proti šíření nemoci v oblastech s vysokým výskytem komárů, informuje ČTK.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo TN.cz