Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

GALERIE Vítr v česku

Následky orkánu: Dodávky proudu se daří obnovit, kalamita pomíjí

Předpověď meteorologů se naplnila. Siný vítr v neděli a v noci na pondělí na mnoha místech lámal stromy a z domů odnášel střechy. V pondělí ráno bylo v Česku bez elektřiny kolem 315 tisíc odběratelů. Distribuční společnost E.ON Distribuce odvolala v pondělí večer kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině, nadále však zůstává v jižních Čechách a na celém distribučním území ČEZ.

Hasiči už od sobotní noci vyjížděli k ohromnému množství zásahů. Nejčastěji šlo o stromy, které popadaly přes silnici a působily komplikace v dopravě. Lidé mají navíc problémy s elektřinou, vítr poškodil vedení na mnoha místech republiky.

 

V neděli kolem poledne meteorologové ještě zpřísnili již platnou výstrahu před silným větrem a na jejich varování došlo. "Na našem území se ve večerních hodinách rozfoukal velmi silný západní vítr, který v nárazech v nižších polohách dosahoval rychlosti nejčastěji v intervalu mezi 20 až 30 m/s (110 km/h), v hřebenových polohách hor dokonce 40 až 50 m/s (175 km/h)", informovali dvě hodiny po půlnoci ČHMÚ.

 

On-line reportáž

Orkán Egerhard v Česku

9:51

Hasiči v Česku vyjížděli od nedělního odpoledne k 2872 událostem spojeným se silným větrem. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

 

Nejvíc výjezdů kvůli silnému větru měli hasiči v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. Situace v těchto regionech byla nejhorší v neděli večer a první polovině noci. "Jak vítr postupoval přes Českou republiku, přidávaly se kraje Ústecký, Královéhradecký, Liberecký a na konec Vysočina a kraj Jihomoravský," uvedla Zaoralová.

9:15

Na Sněžce dosáhl vítr v noci na pondělí síly orkánu. Vítr měl v nárazech přes 200 kilometrů v hodině, na nedaleké hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů přes 110 kilometrů v hodině. ČTK to řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Ráno se kvůli silnému větru nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, přes den by měl vítr zeslábnout. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

"Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam dosahoval 57,4 metru za vteřinu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce," řekl ČTK Stráník. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji.

8:51

V parcích hrozí pády stromů a větví. Mimořádně silný vítr řádil také v karvinském parku Boženy Němcové. Ten v okolí zámku poškodil zhruba dvacet stromů. "Nyní se riziková místa páskují, proto prosíme vás všechny, abyste vzhledem ke svému bezpečí tyto pásky respektovali a nevstupovali do nebezpečných míst," informuje oficiální profil města.

.

 

 

Počty odběratelů bez proudu jdou do statisíců

Energetická společnost ČEZ vyhlásila v noci kvůli poruchám způsobeným větrem kalamitní stav na celém distribučním území. Kolem nedělní půlnoci bylo bez proudu asi celkem 320.000 odběratelů.

 

GALERIE: V Česku udeřil silný vítr

1
/
14
Zdroj: facebook, Jan Bureš
Řádění větru v Ostrově - 6

 

Dalších téměř 75.000 odběrných míst bez proudu evidovala v pondělí kolem šesté hodiny ráno distribuční společnost E.ON. Ta má kalamitní stav vyhlášený v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě. "Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko a Prachaticko, v obou regionech se počet odběrných míst bez elektřiny blíží k 7000," uvedla mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

 

 

Nepříznivá byla situace i na Vysočině, kde bylo ráno bez elektřiny více než 30.000 odběrných míst. "Nejhorší je situace na Pelhřimovsku, kde je omezeno téměř 14.000 domácností, upřesňovala Slavíková. Zasaženy jsou ale také Třebíčsko, Žďársko a Jihlavsko.

 

Kolem pondělního poledne začal počet míst, kde stále nebyla obnovena dodávka elektřiny, klesat. O půl osmé večer bylo bez proudu asi 16 tisíc domácností a firem.

 

Působí u vás počasí škody? Své fotografie a záběry můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na náš profil TN.cz na Facebooku.

 

GALERIE: Následky silného větru na Karvinsku

1
/
16
Zdroj: facebook, Karviná Žije
Následky větru na Karvinsku - 1Komplikace v dopravě

Vítr komplikoval také situaci na železnici. Provoz byl přerušen například na trati z Českých Budějovic do Prahy, vlaky nejezdí také na hlavní trase do Rakouska. "Je zavedena náhradní autobusová doprava, ta ale nestačí situaci úplně pokrýt," popsala TN.cz mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Aktuální informace o omezeních na železnici najdou cestující na webu Českých drah.

 

GALERIE Vítr v Brně napáchal velké škody

1
/
9
Zdroj: MP Brno
Škody po vichřici v Brně - 8Hasiči na mnoha místech odstraňují popadané stromy také ze silnic. Na Šumpersku v Olomouckém kraji aktuálně uzavřena silnice mezi Novým Malínem a Mladoňovem. "Na Jesenicku je stále neprůjezdná silnice č. II/453 v úseku Jeseník – Rejvíz," upozornila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.Podívejte se na reportáž Televizních novin:

pan, mj tn.cz / ČTK