TISKOVÁ KONFERENCE

Rozvolnění přijde dřív! Vojtěch chce brzy zrušit i respirátory v MHD

Cestování MHD během pandemie
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Brabec Martina
Martina Brabec, Lucie Krošová
Aktualizováno 18:31
21.6. 2021 16:19
Téma:

Vláda se v pondělí shodla na navýšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 200 korun měsíčně. Řešila ale i úpravy týkající se dětských táborů nebo pořádání hromadných akcí. Výsledkem je, že kabinet Andreje Babiše (ANO) uspíšil rozvolnění o týden, z prvního července na 26. června. Zrušit by se brzy navíc mohlo i nošení respirátorů v MHD.

Vláda v pondělí projednávala hned několik bodů, mezi nimi i návrh novely autorského zákona, která do českého práva transponuje dvě evropské směrnice. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je potřeba zajistit spravedlivou odměnu a ochranu pro tvůrce obsahu na internetu. Ministři se chtějí více zaměřit i na povinnosti pro poskytovatele on-line vysílání nebo přenosů. Návrh schválili, nyní ho posoudí poslanci.

 

Vláda také odsouhlasila, že pro české občany, kteří byli očkovaní v třetích zemích vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou (EMA), budou platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku. Týkat se to bude třeba českých sportovců v zámoří očkovaných vakcínou od Pfizer/BioNTech.

 

Kabinet Andreje Babiše také schválil, že rozvolnění, které mělo platit od 1. července, vejde v účinnost už 26. června. Týkat se bude obchodů, služeb nebo třeba restaurací. Uspíší se ale i rozvolnění v kultuře nebo na hromadných akcích, kterých se tak už poslední víkend před prázdninami bude moct venku účastnit až pět tisíc lidí, uvnitř maximálně dva tisíce lidí s tím, že kapacita smí být naplněna nejvýše ze 75 procent.

 

 

Změny mají usnadnit i pořádání letních táborů. Děti s PCR testy nebudou muset podstupovat přetestování a to i v případě, že se PCR testy neprokážou všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

 

Od stejného data má být možné také jíst a pít v kinech. Hrady a zámky budou moci navštěvovat skupiny bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo podstoupí očkováni proti covidu-19.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí také vládě předložil návrh, na kterém se shodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Výsledkem je, že dojde k navýšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 200 korun měsíčně z dosavadních 1767 korun. Bude to stát 14 až 15 miliard korun navíc, původně se hovořilo až o 16 miliardách. 

 

Vojtěch potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví od léta plánuje v MHD zrušit povinné respirátory. Stačit by mohly chirurgické roušky. Tento návrh chce vládě předložit na příštím jednání.

 

Vláda také projednala a schválila zprávu ministerstva vnitra o extremismu. Podle autorů zůstává nejvýznamnějším uskupením s "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" hnutí SPD. Předseda strany Tomio Okamura v reakci na to uvedl, že ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zneužívá ministerstvo k politickému boji. Ten se ale brání a tvrdí, že vše je přesně naopak. 
 

 

Záznam celé tiskové konference najdete ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz