jednání vlády

Vláda se neshodla na kurzarbeitu, kývla na roušky pro handicapované

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 14. 9. 2020
Téma:

V pondělí odpoledne se konala schůze vlády. Ministři měli řešit například kurzarbeit, který má nahradit program Antivirus. Na jeho podobě se ale nakonec neshodli. Sledujte v přímém přenosu tiskovou konferenci po jednání kabinetu.

"Vláda souhlasí s mým návrhem na distribuci ochranných pomůcek lidem s handicapem. Roušky s respirátory tedy poputují 170 tisícům invalidů ve 3. stupni a 17 tisícům ZTP mladších 18 let. Ve středu návrh formálně doprocesujeme," napsala na twitter těsně před 18. hodinou ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Později uvedla, že se znovu řeší i krizové ošetřovné.

 

Zhoršující se epidemiologická situace se dotkla i jednání vlády. Ta v pondělí odpoledne zasedla formou videokonference, aby se omezilo riziko šíření koronaviru mezi ministry a ministryněmi.

 

Členové kabinetu měli na programu celou řadu věcí - například projednání kontrolních závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu, návrh novely zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů či dva poslanecké návrhy. Vrátili se také k dlouhodobému řešení kurzarbeitu.

 

Ten má nahradit stávající program Antivirus. Kurzarbeit představuje dohodu mezi zaměstnancem, kterému se zkrátí pracovní doba, státem, který mu uhradí ušlý příjem, a zaměstnavatelem, který se zaváže, že dotyčného nepropustí.

 

 

"Na kurzarbeitu jsme se zatím neshodli, jednali jsme i s partnery z řad odborů a zaměstnavatelů. Jde o zásadní věc, jednání budou pokračovat v úterý," uvedl po jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Maláčová věří, že pokud půjdou jednání dobře, začne kurzarbeit naplno fungovat od listopadu. Přiznává ale zároveň celou řadu rozporů.

 

Novelu zákona o zaměstnanosti vláda řešila už minulou středu, na konečné podobě se ale nedohodla. Panují totiž rozdílné názory ministerstva financí, ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu na to, jak má norma vypadat.

 

Zároveň se také koaliční politici přou o opětovnou aktivaci Ústředního krizového štábu, který kvůli pandemii fungoval na jaře. ČSSD chce, aby se znovu začal scházet, premiér Andrej Babiš (ANO) k tomu nevidí důvod.

 

Podle ministra Havlíčka se o zřízení krizového štábu na pondělním jednání mluvilo pouze krátce s tím, že se orgán zatím zřizovat nebude.

TN.cz