boj s koronavirem

Vláda rozhodla: Respirátory budou dál levnější, na zdravotníky čekají odměny

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 21:06
8.3. 2021 17:41
Téma:

Vláda na pravidelném jednání schválila, že budou respirátory i nadále osvobozeny od DPH. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) apelovala na obchodníky, aby to i nadále promítali v koncových cenách. Ministři současně odsouhlasili posunutí termínu podaní daňového přiznání, shodli se také na odměnách pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách.

Pravidelné jednání vlády začalo ve 14:00, tisková konference, kterou budete moci na TN.cz sledovat živě, začala po šesté hodině.

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) během jednání vlády oznámila na sociálních sítích, že ministři schválili posunutí lhůty podání daňového přiznání a zaplacení daně z příjmu o jeden měsíc. Papírová přiznání bude možné podávat do 3. května 2021, elektronická do 1. června 2021.

 

Současně ministryně oznámila další novinky. "Respirátory budou i nadále osvobozeny od DPH. Můj návrh vláda schválila," zveřejnila Schillerová. Ta už předtím apelovala na obchodníky, aby to i nadále zohledňovali v cenách pro koncové zákazníky.

 

Dále Schillerová zveřejnila, že vláda schválila odměny pro lékaře, zdravotní sestry a bratry, sanitáře a všechny zdravotníky, kteří bojují s onemocněním covid-19 v první linii.

 

 

Řešili se také odměny pro pracovníky v sociálních službách. "Druhé kolo odměn soc. službám jsme právě schválili! Až 50 000 Kč hrubého tak půjde jednomu zaměstnanci. Mimochodem, nově bude Ministerstvo práce a sociálních věcí řešit i odměny pro zdravotníky v soc. službách, protože ministerstvo zdravotnictví se od nich odvrací. Já ale vaši práci nenechám bez povšimnutí," informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) představil dva nové dotační programy, které mají navazovat na ty končící. Jedním je program ANTIVIRUS 2021, který navazuje na program pro gastronomické podniky. Tentokrát se ale nebude zaměřovat pouze na gastronomický segment. Druhý program navazuje na program COVID - nájemné.

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že se Česko snaží umisťovat pacienty do nemocnic u nás, v případě nutnosti je ale možnost je přesouvat i do zahraničí.

 

Blatný také uvedl, že vláda ke 14. 3. odvolá hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, na její místo k 15. 3. nastoupí Pavla Svrčinová.

 

Vláda kromě aktuální koronavirové situace řešila také celou řadu dalších věcí. Na programu měla projednání kontrolních závěrů NKÚ. Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 - 2030 schválila. Dokument formuluje opatření nutná pro zvýšení kvality života žen i mužů v Česku na úroveň srovnatelnou s ostatními evropskými státy. Souhlasila také s koncepcí dopravní politiky ČR pro období 2021 – 2027.

Na celou tiskovou konferenci vlády se podívejte zde:

TN.cz