NEPŘESNÉ TESTY

Vláda bude seniory testovat antigenními testy. Jsou nespolehlivé, zjistila studie

Jana Maláčová - testování seniorů
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační snímek
David Mimra
David Mimra
27.10. 2020 14:22
Téma:

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v úterý oznámila, že sociální služby minulý týden úspěšně vyzkoušely používání rychlých antigenních testů. Vláda také schválila plošné testování v pobytových sociálních službách. Podle nejaktuálnější studie ale tyto testy nejsou spolehlivé.

Ministryně Jana Maláčová nejdříve na Twitteru oznámila, že zkouška antigenních testů už v sociálních službách proběhla. Bylo to minulý týden a podle ministryně bylo testování úspěšné.


Později přidala další informaci. "Vláda právě schválila plošné preventivní testování antigenními testy v pobytových sociálních službách. Testy nakoupí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP ČR). Jsou rychlé, cenově dostupné," napsala ministryně na Twitteru.

 


 


Poslední studie Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol ale ukázala, že antigenní testy jsou nespolehlivé. "Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 %. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent. Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ řekl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie z Univerzity Karlovy Pavel Dřevínek.

 

 

Srovnávací studie měla odpovědět na otázky, jestli je možné dosud nejspolehlivější metodu testování na Covid-19, tedy PCR (výsledky do 4 hodin), nahradit metodou novou, u které testování trvá kratší dobu, přibližně 30 minut.

 


Zkoumala se celková citlivost antigenních testů, tzn. u jedinců bez ohledu na projevené příznaky, a také citlivost u těch, u kterých se alespoň jeden z uváděných příznaků nemoci Covid-19 projevil. O použití antigenních testů se uvažovalo v souvislosti s celoplošným testováním české populace. Během testovací studie vyšetřil tým pracovníků 591 lidí.

 

 

Pokud při plošném testování seniorů ukáže antigenní test pozitivní výsledek, bude nemocný testovaný ještě jednou. "Případná pozitivita bude potvrzena PCR testem. Ochrana těch nejzranitelnějších musí být maximální," doplnila ministryně Maláčová.

 

Co bude s těmi, kterým antigenní test ukáže, že jsou negativní a ve skutečnosti tomu tak nebude, to není jasné.

 

Pomoc seniorům s nákupy přicházejí dobrovolníci ale i starostové. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz