Odškodné pro hotely

Vláda chce podpořit majitele hotelů. Vyčlenila pro ně tři miliardy

Jan Socha
Jan Socha
20.7. 2020 19:38

Více než tři miliardy korun chce vláda rozdělit mezi 8000 ubytovacích zařízení v Česku. Kabinet v pondělí schválil odškodné zařízením, která byla kvůli nouzovému stavu přes dva měsíce zavřená a majitelé přišli o zisk. Maximálně výše příspěvku bude 330 korun za den a pokoj.

Lepší než nic. Tak hodnotí hoteliéři příspěvek státu na kompenzaci ušlého zisku během 72 dní, kdy měli kvůli nouzovému stavu zavřeno.

 

"Hoteliéři to přivítají, tento program. My očekáváme propad v cestovním ruchu o 50 procent, je to 150 miliard korun," řekl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací.

  

Na státní dotaci by měly dosáhnout hotely, penziony, ale také kempy. Částka má být rozdělena podle kategorie zařízení.

 

 

 

"Pokud se jedná o čtyř a pětihvězdičkové, tak získají podporu 330 korun. Pak jsou tříhvězdičkové, a tak je to odstupňováno dolů," přiblížila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

  

Podle návrhu by více než 100 milionů mohl dostat realitní magnát a druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek, který vlastní 14 hotelů. A třeba světoznámý Grandhotel Pupp v Karlových Varech dosáhne na téměř 5,5 milionu, 700 tisíc by mohlo dostat i kauzami opředené Čapí hnízdo.

 

 

 

"Je to přes 8000 žádostí, předpokládáme rychlé vyplácení peněz během měsíce a půl, kontrolovat to budeme poté," řekl Dostálová.

  

"Nepokryje nám to celý zisk, ale nemůžeme po nikom chtít, aby nám uhradil celé ztráty, asi se dostaneme na třetinu toho, co jsem musel investovat, abych se udržel," popsal Richard Stára, jednatel hotelu Chvalská Tvrz.

 

 

 

Získání dotace má několik podmínek. Po jejím obdržení musí zařízení další půl rok fungovat. Stát bude také posuzovat jeho sezónnost. "Pokud zařízení neměla otevřeno nebo žádné hosty v uplynulých letech, tak na tu podporu nárok nemají," prohlásila ministryně pro místní rozvoj.

  

Přestože jsou už ubytovací zařízení otevřená, potýkají se s nízkou obsazeností. Například v Praze byla v červnu obsazenost pouze kolem 10 procent. "Praha je nejvíc zasažena, regiony hlásí obsazenost kolem 50 procent," řekl Stárek.

 

 

 

"Jednak je ztráta za ubytování, ale hlavně za akce, které přinášeli pořadatelé, kteří je museli zrušit," popsal Bohumil Starý, předseda Asociace kempů.

 

Víte o jakékoli iniciativě nebo aktivitě, která se snaží nastartovat ekonomiku? Máte nápad, jak pomoci lokálním podnikatelům nebo živnostníkům? Dejte nám vědět! Napište nám na nastartujmecesko@nova.cz nebo na facebook.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
kvo TN.cz