JEDNÁNÍ VLÁDY

Vláda chce financovat boj s koronavirem novými státními dluhopisy

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová, Lucie Šprinclová
24.3. 2020 12:30
Téma:

Schodek státního rozpočtu kvůli epidemii koronaviru bude stát financovat především z prodeje nových státních dluhopisů. Na mimořádném jednání to v úterý schválila vláda. Schodek se podle ministryně financí vyšplhá až na dvě stě miliard korun. To je vůbec nejvíc za celou historii České republiky.

Ministryně financí Alena Schillerová a Česká národní banka připravují novelu zákona. Ta by České národní bance měla umožnit nakupovat státní dluhopisy od bank.

 

Stát tak chce financovat rapidní propad ve státní kase spojený s epidemií koronaviru. Resort financí v dubnu plánuje vydat státní dluhopisy za třiatřicet miliard.

 

 

 

"Musela jsem počítat s tím, že příjmy budou jiné, než jak jsme dřív počítali, náš současný odhad příjmů propadu je necelých 80 miliard,“ vysvětluje Alena Schillerová.

 

Schodek se tak téměř během jediného dne navýšil o 160 miliard korun. Jenže podle ekonomů zásah koronaviru do české ekonomiky může být ještě horší.

 

"Opravdu realistické je nyní předpokládat, že schodek se bude pohybovat kolem 250 miliard, v pesimistickém scénáři ovšem může převýšit i 300 miliard korun,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

 


Alena Schillerová navrhla snížit výdaje na jízdné důchodců a studentů o 1,5 miliardy korun a po dohodě s ministrem obrany Lubomírem Metnarem se domluvila na tom, že by ministerstvo letos odložilo nákupy za zhruba tři miliardy korun.

 

Naopak ministerstvo práce a sociálních věcí dostane o deset miliard víc. Šedesát miliard se nechá jako státní rezerva na boj proti koronaviru.

TN.cz