Konec výjimek?!

Další fáze lockdownu?! Přehled možných nových opatření

Opatření kvůli koronaviru
Zdroj: Getty Images
Brabec Martina
Martina Brabec
26.10. 2020 13:26
Téma:

Konec výjimek z lockdownu, naznačil v neděli premiér. Vláda Andreje Babiše (ANO) se v pondělí odpoledne opět sejde k pravidelnému jednání. To se zřejmě bude týkat i dalšího zpřísnění protikoronavirových opatření. Premiér a ministr totiž nejsou spokojeni se současnou situací.

Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula o zpřísnění mluvili již o víkendu. Podle Babiše mají současná pravidla příliš mnoho výjimek. Premiér si konkrétně postěžoval na trhy na pražské Náplavce. Ministr zdravotnictví řekl, že rozhodnou čísla v úterý. 


Přinášíme přehled toho, co ještě může vláda zakázat, než přejde k tvrdému lockdownu.


Trhy


Pravděpodobně nejvíce hrozí zákaz trhům. V sobotu totiž internet zaplavily fotografie z Prahy, kde byly na trzích na Náplavce davy lidí. Psali jsme v tomto článku.


Obchody


Přestože většina obchodů je zavřená, tak platí řada výjimek. Otevřeny jsou například květinářství, galanterie, čistírny, autoservisy nebo provozovny, které vydávají zásilky. I některých z nich by se nové zákazy mohly týkat. Podrobný výpis výjimek najdete v tomto článku.


Školy


I ve školství platí několik výjimek. Otevřeny stále zůstávají mateřské a speciální školy. O problémech s otevřenými školami jsme psali v tomto článku.


Sport


Stále otevřená zůstávají i venkovní sportoviště. Pohybovat se na nich můžou ale jen dva lidé. Hrát se tak bez problémů může golf nebo tenisová dvouhra. Na jaře to ale možné nebylo, protože venkovní sportoviště byla uzavřena.


Omezení pohybu


Hrozí také omezení pohybu na veřejnosti. V minulosti se mluvilo hlavně o omezení nočního vycházení.


Svatby


Stále se také mohou konat svatby s účastí maximálně deseti osob. V březnu byly svatby zakázány kompletně. Výjimku tehdy měly jen pohřby.

 

Restaurace

 

Teoreticky hrozí konec také výdejním okénkům, protože se u nich shlukuje velké množství lidí. Fungovat by mohl jen rozvoz. 

 

Jednání vlády začíná v pondělí ve 14 hodin, tisková konference je naplánovaná na 16:00. Živě ji budete moci sledovat v tomto článku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz