Finance

Vláda jednání o rozpočtu odložila, Česko koupí vakcíny proti Covidu

Jan Houška
Jan Houška
5.10. 2020 9:20
Téma:

Vláda měla v pondělí ráno jednat o státním rozpočtu na příští rok, jednání bylo nakonec odloženo. Místo rozpočtu jednala především o projektu splavnění Odry a uvolnění financí na nákup vakcín proti koronaviru. Vláda na jejich nákup uvolnila 150 milionů korun.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula informoval, že se Česká republika rozhodla nakoupit tři miliony dávek vakcíny proti Covid-19 od firmy Astra Zeneca. "Chceme zabezpečit dostatek vakcín pro rizikovou skupinu," uvedl ministr zdravotnictví.

 

Vakcíny má s firmou Astra Zeneca nasmlouvaná Evropská unie a Česko má nárok na sedm milionů dávek. Stát se rozhodl ale nakoupit pouze polovinu, aby měl možnost případně nakoupit i od jiných výrobců.

 

Prymula dále uvedl, že kdyby 40 procent populace nerespektovalo současná opatření, vláda by musela na deset dní přitvrdit.

 

 

Vicepremiér a šéf resortů dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci oznámil, že vláda schválila projekt přípravy splavnění Odry v úseku Koźle - Ostrava. Projekt by měl stát 15 miliard korun.

 

 

"Nezačínáme budovat ve smyslu stavby, ale ve smyslu přípravy. Celkově se jedná o 62 kilometrů. Začít by se mělo v horizontu deseti let,“ uvedl Havlíček.

 

 

Vláda schválila také návrh na jmenování nových generálů, již po páté se snaží povýšit do hodnosti generála šéfa BIS Michala Koudelku.

 

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bylo jednání o státní rozpočtu dnes na program zařazeno omylem, projednáno bude na jednom z nejbližších zasedání.

 

Ministerstvo financí uvedlo, že na příští rok navrhuje schodek rozpočtu 320 miliard. Státní rozpočet bude v roce 2021 hospodařit s příjmy ve výši 1328,2 miliard, výdaji ve výši 1648,2 miliard, schodkem 320 miliard a investicemi za 186,9 miliard, zveřejnilo minulou středu Ministerstvo financí ČR.

 

TN.cz