Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vyšší penze

Vláda kývla na zvýšení důchodů. Spočítejte si, jak na tom budete!

Důchody - 4
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek

Ministři na pondělním zasedání vlády kývli na zvýšení důchodů v příštím roce. Penze se má zvýšit o 900 korun. Podle propočtů nejde ale o pevnou sumu, někomu může důchod vzrůst i víc.

Pokud vás zajímá, jak na tom příští rok budete právě vy, můžete využít jednoduchou kalkulačku. Do té stačí naťukat vaši aktuální penzi a po pár vteřinách uvidíte, jak na tom s největší pravděpodobností budete v roce 2020.

 

Pokud máte například penzi 12 tisíc korun, příští rok byste měli pobírat 12 847 korun. Senioři, kteří každý měsíc dostávají čtrnáctitisícový důchod, by měli příští rok naopak dostávat o 931 korun víc než letos. 

 

 

Podle pravidel by se měly důchody zvyšovat podle stanoveného vzorce a parametrů, které budou známé až koncem srpna, což by mělo představovat růst zhruba o 720 korun, kabinet ale rozhodl, že senioři dostanou příští rok navíc 900 korun.

 

Plošné navýšení důchodů odsaje ze státního rozpočtu asi 33 miliard korun. Po vládě ovšem ještě musí změnu posvětit Sněmovna a Senát.

 

 

Důchody se skládají ze dvou částí. Pevný díl je pro všechny stejný a nyní činí 3270 korun. V procentní výměře se odráží odpracovaná doba a výše odvodů.

 

Loni tvořila pevná část zhruba 22 procent důchodu, zásluhová výměra 78 procent. Po změně ve složení penze, kterou prosadila Babišova vláda, se od letoška pevný díl dostal na 25 procent a podíl zásluhového dílu klesl na 75 procent.

 

Stát chce stejné důchody pro ženy i muže. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého měšíce:

pez, ČTK TN.cz