KORONAKRIZE

Vláda nás přehlíží! Gastronomie zmírá, výzvu podepsalo 140 firem

Restaurace jsou uzavřené, ztráty řeší rozvozem jídla a pití
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
12.1. 2021 5:50
Téma:

Více než stovka českých společností sestavila výzvu české vládě, ve které žádají pomoc pro gastronomii. Odvětví se nyní potýká s velkými potížemi, které podle iniciátorů dopadají až na 100 tisíc rodin.

Iniciátorem nové výzvy pro vládu k pomoci gastronomii je Pavel Faiereisl, majitel Fany gastroservisu, společnosti dodávající potraviny restauracím. I na Faiereisla tvrdě dopadla vládní opatření. Zatímco před krizí dodával do 3000 společností, nyní jich je jen několik stovek.


"Deset měsíců pokusů o vyjednávání s představiteli státu nepřineslo jediný hmatatelný výsledek, protože tento segment jako jediný zůstává bez vládní podpory. To má dopad na zaměstnance a spolupracující osoby, které jsou častokrát jedinými živiteli více než 100 tisíc rodin v celé naší zemi," stojí ve výzvě.

 


Výzva vládě se skládá ze dvou částí, profesní a občanské. V profesní žádají signatáři o pomoc ve výši 500 korun na zaměstnance a den a kompenzace za nájmy. Rovněž chtějí, aby vláda upustila od uzavření provozů.

 


Celkem devět bodů má výzva ke změnám v občanské oblasti. Obsahuje požadavek například na cílená, nikoliv celoplošná opatření, pomoc rizikovým skupinám či komplexní řešení problému.

 

 

Anketa

Souhlasíte s výzvou vládě?

Hlasovalo 125 lidí.


Organizátoři chtějí předat výzvu vládě na demonstraci v lednu, přesné datum zatím nezveřejnili. Mezi společnosti, které se iniciativy učastní, patří například Burgr jako kráva, Fany gastroservis, Fruta Bohemia, Johann Kotányi, Lactalis, Rudolf Jelínek, Sanela, Segafredo Zanetti či Znovín Znojmo.

 

Celou výzvu si můžete přečíst zde: Veřejná výzva vládě České republiky [pdf]

 

Majitel restaurace naléval bez omezení, na Štědrý den byl odsouzen. Podívejte se na repoertáž TV Nova:

Související témata:
TN.cz