KORONAKRIZE

Vláda nás přehlíží! Gastronomie zmírá, výzvu podepsalo 140 firem

Restaurace jsou uzavřené, ztráty řeší rozvozem jídla a pití
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
12.1. 2021 5:50
Téma:

Více než stovka českých společností sestavila výzvu české vládě, ve které žádají pomoc pro gastronomii. Odvětví se nyní potýká s velkými potížemi, které podle iniciátorů dopadají až na 100 tisíc rodin.

Iniciátorem nové výzvy pro vládu k pomoci gastronomii je Pavel Faiereisl, majitel Fany gastroservisu, společnosti dodávající potraviny restauracím. I na Faiereisla tvrdě dopadla vládní opatření. Zatímco před krizí dodával do 3000 společností, nyní jich je jen několik stovek.


"Deset měsíců pokusů o vyjednávání s představiteli státu nepřineslo jediný hmatatelný výsledek, protože tento segment jako jediný zůstává bez vládní podpory. To má dopad na zaměstnance a spolupracující osoby, které jsou častokrát jedinými živiteli více než 100 tisíc rodin v celé naší zemi," stojí ve výzvě.

 


Výzva vládě se skládá ze dvou částí, profesní a občanské. V profesní žádají signatáři o pomoc ve výši 500 korun na zaměstnance a den a kompenzace za nájmy. Rovněž chtějí, aby vláda upustila od uzavření provozů.

 


Celkem devět bodů má výzva ke změnám v občanské oblasti. Obsahuje požadavek například na cílená, nikoliv celoplošná opatření, pomoc rizikovým skupinám či komplexní řešení problému.

 


Organizátoři chtějí předat výzvu vládě na demonstraci v lednu, přesné datum zatím nezveřejnili.

 

Celou výzvu si můžete přečíst zde: Veřejná výzva vládě České republiky [pdf]

 

Majitel restaurace naléval bez omezení, na Štědrý den byl odsouzen. Podívejte se na repoertáž TV Nova:

 

Anketa

Souhlasíte s výzvou vládě?

Hlasovalo 133 lidí.

 

Související témata:
TN.cz