NEJTVRDŠÍ LOCKDOWN

Vláda zpřísní opatření. Zakáže pohyb mezi okresy a uzavře školy

Brabec Martina
Martina Brabec, Lucie Staničková
Aktualizováno 26. 2. 2021 12:31
25.2. 2021 15:51
Téma:

Vláda na tři týdny zakáže pohyb mezi okresy a zcela uzavře školy. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je nutné omezit mobilitu lidí a snížit kontakty. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) pak potvrdil, že začne testování ve firmách.

Vláda ve čtvrtek večer pokračovala v jednání o dalších omezeních pro Českou republiku. Konečná podoba ale bude známá nejdříve v pátek, kdy hlasuje Sněmovna o nouzovém stavu. Přísnější omezení budou zřejmě platit od 1. března.

 

Českou republiku tak čekají tři velmi těžké týdny. Předseda vlády potvrdil, že se zakáže pohyb mezi okresy, s výjimkou cest za prací nebo kvůli péči o blízké. Zároveň plánují uzavřít školy a dětské skupiny.

 

"Probírali jsme opatření, která chceme v pátek představit opozici a požádat je o podporu. Potřebujeme omezit mobilitu obyvatelstva a omezit kontakty," řekl po jednání premiér Andrej Babiš (ANO).

 

 

Od 1. března bude v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech povinné nosit respirátory FFP2. Začne také testování zaměstnanců ve firmách antigenními testy. "Od 1. 3. kompenzujeme plošné testování ve firmách a u OSVČ. Každý zaměstnanec nebo živnostník získá příspěvek na čtyři rychlotesty/měsíc. Právě jsme to schválili na vládě," napsal před 23. hodinou na twitteru Havlíček. 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zároveň oznámil, že kvůli nebezpečným mutacím se prodlouží karanténa a doba izolace na 14 dnů.

 

Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce března. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že opatření podle pandemického zákona v současné době nestačí.

 

"Vzhledem k tomu, že jakékoliv zpřísnění protiepidemických opatření je přímo vázáno na prodloužení nouzového stavu, chceme finální text navrhovaných opatření projednat s opozicí před tím, než bude Sněmovna v pátek hlasovat," informoval na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

 

Kabinet zakázal od 26. února do 11. dubna až na neodkladné výjimky vstup Čechů do zemí s extrémním výskytem mutací koronaviru. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrickou republiku, Keňu, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

 

Nová opatření nebudou známá dřív než v pátek. "Připravují se řádně odůvodněná opatření. My o nich nemůžeme hlasovat, dokud neznáme právní rámec," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle portálu Novinky.cz po návštěvě u prezidenta Miloše Zemana. Vláda rozhodne o omezeních teprve poté, až bude znát výsledek hlasování poslanců o nouzovém stavu.

 

Na tři týdny by se podle exkluzivních informací TV Nova měly také kompletně zavřít všechny služby, hotely a většina obchodů. Výjimku by měly jen prodejny s potravinami a léky.

 

 

O nutnosti zpřísnění mluvil premiér už ve středu dopoledne. "Je nutné to udělat, v opačném případě by nastala v nemocnicích totální katastrofa. Takovou situaci jsme tu ještě neměli," uvedl předseda vlády.

 

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

 

Jaká omezení pravděpodobně přijdou se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

Odbory navrhují také lockdown průmyslu. Jak by vypadal, popsal šéf odborářů Josef Středula:

rod TN.cz