Právo

Vláda nouzový stav znovu vyhlásit nemůže, myslí si odborníci na právo

Marek Bruna
Marek Bruna
13.2. 2021 20:38
Téma:

Může vláda vyhlásit znovu nouzový stav na žádost hejtmanů? A není to protiústavní? Otázka, která visí ve vzduchu už od čtvrtka, kdy poslanci prodloužení nouzového stavu neodhlasovali.

"Každý hejtman může požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, to ale podle mě nemůže přebít tu ústavní úpravu o bezpečnosti, která říká, že prodloužení nouzového stavu je možné jenom se souhlasem Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil expert na ústavní právo Jan Wintr.

 

"Jestliže vláda má nějaké věcné důvody, proč je nutné sáhnout k mimořádným opatřením, tak tu možnost podle mého názoru má a je potom na Poslanecké sněmovně, jestli například ten nouzový stav znovu zruší, či případně vládě vysloví nedůvěru,“ informoval ústavní právník Jan Kudrna.

 

 

V souladu s Ústavou by prý bylo, kdyby byl nouzový stav vyhlášen později a mezitím by v krajích platil stav nebezpečí. "Kdyby po nějakou dobu byl stav nebezpečí a ukázal by se nedostatečný a hejtmani tak žádali o vyhlášení nouzového stavu, tak by ho mohla vyhlásit, buď tedy zase na celém území nebo na části území,“ pokračoval Wintr.

 

Shoda mezi právníky ale nepanuje v otázce, zda by případný nový nouzový stav mohl být vyhlášen ze stejného důvodu, jako ten, co v neděli skončí.

 

 

"Kdyby bylo zítra zemětřesení, tak samozřejmě může vláda vyhlásit nouzový stav okamžitě z důvodu zemětřesení, ale pokud by vyhlásila nouzový stav z důvodu pandemie, tak je to vlastně prodloužení nouzového stavu,“ dodal Wintr.

 

Na čem se ale shodují je, že by většina opatření mohla být platná na základě zákona o ochraně veřejného zdraví nebo stavu nebezpečí v krajích.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
jh TN.cz