Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kvóty pro uprchlíky

Vláda odmítá kvóty, o příjmu uprchlíků chce rozhodovat sama

Turecko si neví se syrskými uprchlíky rady
Zdroj: Mediafax

Česká vláda dál trvá na tom, že by o přijímání uprchlíků měly rozhodovat státy samy a běžence přijímat na základě dobrovolného rozhodnutí, nikoliv kvót, jak navrhuje Evropská komise.

Své stanovisko vyjádřila vláda v dnes schválené rámcové pozici ČR k plánu komise na boj s nelegálním přistěhovalectvím do EU. Agentuře ČTK to prozradil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

 

Komise program představila minulý týden v reakci na rostoucí uprchlickou krizi ve Středomoří a na Blízkém východě. Brusel v něm navrhuje finančně posílit námořní operace evropské agentury Frontex a zvážit zvýšení jejích pravomocí, radikálně zasahovat proti pašerákům lidí přes Středozemní moře či zlepšit spolupráci s tranzitními zeměmi a pomoc státům, odkud se uprchlíci do Evropy vydávají.

 

Česko většinu opatření podporuje, už od počátku ale odmítá povinné kvóty na přijímání uprchlíků. Výhrady k tomuto návrhu mají i další země.


 

 

Pro Česko navrhovala Evropská komise kvótu 2,98 procenta. Plánovala přesídlit do Evropy 20 000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu. Z nich by do ČR mělo přijít 525 lidí. Další plán hovořil o přerozdělení desetitisíc uprchlíků, kteří jsou v současné době v Itálii a Řecku. Pokud by platila stejná kvóta, zamířilo by k nám dalších 1 192 uprchlíků.

 

Česká vláda prosazuje, aby se EU zaměřila hlavně na řešení příčin migrační vlny v zemích původu a potírání pašování lidí, a trvá na tom, aby u přijímání uprchlíků zůstal zachován princip dobrovolnosti.

 

 

V plánech Bruselu by Česko také rádo vidělo větší pozornost potenciální migrační hrozbě z východu z Ukrajiny a bezpečnostním rizikům spojeným s přílivem uprchlíků do Evropy.

 

O návrzích komise budou v polovině června diskutovat ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU a na konci června pak šéfové států a vlád členských států na summitu v Bruselu.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Městečko se připravuje na nával uprchlíků: Jen 80 km od Česka!

Maďaři pořádají "referendum" o uprchlících. Vzbuzuje strach

Přijímat uprchlíky je tragický omyl Evropy, uvedl Václav Klaus

Zeman proti migrantům: Vyhodí nám do povětří Pražský hrad!

vbo tn.cz / ČTK