Státní finance

Vláda odsouhlasila navýšení schodku státního rozpočtu na půl biliónu

Téma:

Schodek státního rozpočtu by se měl letos navýšit z původně plánovaných 320 miliard na 500. Promítne se do něj snížení daní zaměstnanců a nově zvýšený bonus pro podnikatele, odsouhlasila vláda na pondělním zasedání, které se protáhlo do pozdního večera.

“Novela zákona o státním rozpočtu na rok 2021 schválena vládou. Zohledňuje snížení daňové zátěže zaměstnanců a znamená vyšší pomoc podnikatelům. Jen v únoru a březnu tak vyplatíme na přímé pomoci dalších 40 miliard korun,“ oznámila na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která návrh předložila.

 

Novelu musí schválit Poslanecká sněmovna, která by ji měla začít projednávat ve čtvrtek. Ministryně navrhne, aby se tak stalo zrychleně ve stavu legislativní nouze.

 

 

Zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnanců a zvýšení slevy na poplatníka, schválené poslanci koncem minulého roku, sníží příjem státní kasy o téměř 90 miliard. Dalším zatížením rozpočtu je nové zvýšení kompenzačního bonusu pro podnikatele.

 

Od prvního února zpětně by měli podnikatelé dostat podle návrhu místo dosavadních 500 Kč na den rovnou tisícovku. Bonus navíc už nebude vázán na nouzový stav, prodlužovat ho bude měsíc co měsíc vláda při trvání krizových opatření.

 

 

“Nově na bonus dosáhnou i ti, kteří jsou postiženi "jen" poklesem příjmů, a to nejméně o 50 %. Srovnávat se bude s průměrem tří předcházejících měsíců z doby před pandemií. Novinkou je bonus 500 Kč za dny nařízené karantény nebo izolace, čímž srovnáváme podmínky se zaměstnanci,“ informovala ministryně Schillerová.

 

Navýší se také suma určená na nový program pro podporu podnikatelů, návrh rovněž počítá s více než 12 miliardami na odměny zdravotníkům za druhou vlnu pandemie. Necelé čtyři miliardy spolkne testování žáků ve školách, sedm miliard má stát nákup vakcín.

 

 

„Neuspokojivá zdravotní situace a mutující virus znamenají komplikace v životech každého z nás a státní rozpočet logicky není výjimkou,“ uvedla ministryně financí s tím, že patříme mezi země s nejnižším zadlužením a zvýšení deficitu je investicí k co nejrychlejšímu návratu do normálu.

Ministryně Alena Schillerová o novelé zákona o rozpočtu:

mch TN.cz