mimořádné jednání

Vláda se na kurzarbeitu nedohodla. Senioři dostanou roušky zdarma

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Roman Dolejský
Publikováno 9. 9. 2020
Téma:

Vláda se ve středu sešla na mimořádné schůzi, aby probrala otázky zaměstnanosti. Součástí českého právního systému by se měl stát kurzarbeit, který by vystřídal dočasný program Antivirus. Na jeho formě se ale vláda nedohodla a jednání budou pokračovat. Vláda zároveň oznámila, že senioři dostanou roušky zdarma.

Vláda po skončení středeční schůze oznámila, že se prozatím na kurzarbeitu nedohodla a jednání budou pokračovat příští týden. Zároveň uvedla, že schválila roušky zdarma pro všechny občany ČR starší 60 let. 

 

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se na distribuci roušek začne pracovat už ve čtvrtek. Pomoci by měli policisté a hasiči. Rozvážet je bude Česká pošta. 

 

 

Vláda návrh o novele zaměstnanosti ve středu řešila již podruhé. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je důležité, že se debata stále vede. K jednání se má vrátit v pondělí. 

 

"Je tam rozdílný názor ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí,“ řekl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci ve středu.

 

Kurzarbeit představuje dohodu mezi zaměstnancem, kterému se zkrátí pracovní doba, státem, který mu uhradí ušlý příjem, a zaměstnavatelem, který se zaváže, že zaměstnance nepropustí.

 

 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí prozradil, že kurzarbeit by měl nahradit dosavadní program ministerstva práce a sociálních věcí Antivirus, který sloužil jako ochrana před hromadným propouštěním. Na konci října však skončí a vystřídá ho kurzarbeit.

 

Ten bude z Antiviru vycházet, nicméně bude mít širší platnost pro nepředvídatelné události, které zaměstnavatel nezavinil. Jeho použití se tak nebude vztahovat pouze na aktuálně probíhající pandemii koronaviru, ale i na další situace, jako jsou živelní pohromy, kybernetický útok, ekonomická recese, nárůst nezaměstnanosti atd.

 

Kvůli nákaze je v Česku nicméně stále více škol, které omezují provoz. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz