Finance

Záchrana pro podnikatele a živnostníky. Vláda připravila kompenzace

Dominika Janochová
Dominika Janochová
19.10. 2020 22:09
Téma:

Velké množství podnikatelů i domácností se kvůli omezením spojeným s pandemií dostalo do tíživé finanční situace. Vláda pro ně připravila různé formy odškodného, které můžou využít během nouzového stavu. Kompenzace jsou určené například pro majitele restaurací, umělce nebo drobné podnikatele.

Kompenzační bonus, ošetřovné, uplatnění daňové ztráty nebo třeba odložení EET, takové jsou náhrady určené pro živnostníky nebo zaměstnance. Podnikatelé, kterých se opatření dotkla, mohou čerpat kompenzační bonus 500 korun na den, a to od začátku nouzového stavu.

 

"Bude se jednat minimálně o 15 500 korun. Mohou jej čerpat jenom ti lidé, kteří jsou nějakým způsobem dotčeni nebo jejichž podnikání je dotčeno nouzovým stavem,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

"Majitelé restaurací mohou v rámci programu Covid čerpat náhrady mezd pro své zaměstnance, a to do výše až 100 procent, maximálně však 50 tisíc korun,“ informoval ekonom Štěpán Křeček.

 

Nárok na kompenzaci ale nemají ti, kteří prodávají jídlo s sebou přes okénko. Na ošetřovné 400 korun na den mají právo všichni, kteří se kvůli zavřeným školám musejí doma starat o děti do 10 let.

 

 

"Ti lidé, kteří zůstanou doma kvůli koronaviru takzvaně na překážkách, nebo kteří jsou v karanténě či v izolaci kvůli koronaviru, tak jim stát vlastně pokrývá mzdu, kterou by jinak čerpali, kdyby normálně pracovali pro svého zaměstnavatele,“ dodal Kovanda.

 

Vláda také schválila prodloužení programu Covid III nejméně do poloviny příštího roku. Do konce roku 2022 se pak odložila EET.

 

Související témata:
jh TN.cz