JEDNÁNÍ VLÁDY

Jasná a jednoduchá. Vláda dělá revizi opatření, otevřou dětské koutky

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Háta Sassmannová
Aktualizováno 21:16
31.5. 2021 14:02
Téma:

Vláda v pondělí schválila částečné otevření dětských koutků v nákupních centrech či mimořádné zvýšení důchodů o 300 korun. Ministr zdravotnictví uvedl, že jeho resort pracuje na revizi platných opatření, aby bylo možné sjednotit například podmínky v kultuře a gastronomii.

Vláda na pondělní schůzi schválila mimořádné zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec zákonné valorizace nebo otevření dětských koutků v nákupních centrech. Zákoutí pro drobotinu mohou od 1. června fungovat do poloviny kapacity.

 

"Provozovatel povede evidenci osob, respektive jejich zákonných zástupců, které dětský koutek využívají, a to po dobu 30 dní. Byla to poslední služba, která nebyla puštěná," zmínil po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

 

"Vzkázala bych kritikům, aby se rozhlédli kolem sebe a zeptali se nízkopříjmových důchodců, jak se jim žije s 12 tisíci po celoživotní práci. Přáli bychom si vyšší růst důchodů, ale situace nám to neumožňuje," okomentovala růst penzí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). 

 

 

Vláda řešila i úpravu zákona o veřejném zdraví, aby bylo možné využívat takzvané covid pasy. "Certifikáty budou vydávány od zítřka a budou uznávány bilaterálně okolními státy či Slovinskem a Chorvatskem," vypočítal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Novelu zákona, díky které bude možné cestovat po celé EU, budou nyní řešit poslanci. Nedávno pozměněný zákon Sněmovnou neprošel.

 

Vojtěch věří, že situace v ČR se navzdory rozvolňování díky očkování nezhorší. Uvedl, že alespoň první dávku vakcíny dostalo už 50 procent lidí nad 30 let věku. Vojtěch s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) mluvil také o PCR testování ve školách v novém školním roce. Jasno chce mít do konce června, testování dětí po návratu z prázdnin PCR metodou považuje za žádoucí.

 

Ministři řešili také další fungování Českého domu v Moskvě po diplomatické roztržce s Ruskem. Nyní se kvůli ní uzavře restaurace a hotel v tomto objektu.

 

 

Na jednání chtěl ministr kultury Zaorálek nadnést problematiku rozdílného postupu rozvolňování v pohostinství a v kultuře. Krátce před samotnou schůzí kabinetu přitom oznámil, že se s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) domluvil, že oblast kultury bude mít stejná pravidla jako gastronomie a bude tak možný prodej občerstvení. Posvětit to ale ještě musí vláda.

 

"Zadal jsem revizi opatření, abychom je sjednotili, zjednodušili. Týká se to i kultury, nyní na tom pracujeme. Chci to předložit na příští vládě," avizoval Vojtěch. Zmínil také přezkoumání podmínek pro bazény či konference.

 

"Jak je možné, že v restauracích a hospodách se bude do rána popíjet s jakkoliv provedeným testem, zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit s respirátorem, testem provedeným profesionálním zdravotníkem (nebo se složitě testovat na místě před akcí) a ještě si nebudou moci na místě dát ani kafe, natož pivo nebo skleničku?" rozčílil se minulý pátek na sociálních sítích Zaorálek.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz