důležité jednání

Vláda kývla na nový stavební zákon i změny u zubařů či v lécích!

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 24. 8. 2020
Téma:

Jedním z hlavních bodů na pondělním jednání vlády byl očekávaný stavební zákon, který dostal zelenou. Ministři se také zabývali novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění a dalšími poslaneckými a senátními návrhy.

Kromě již zmiňovaného stavebního zákona, který má podpořit a zrychlit výstavbu v České republice a který podle ministryně Kláry Dostálové (ANO) schválila vláda, se měli ministři zabývat například zrušením superhrubé mzdy. 

 

Dostálová slíbila, že nový stavební zákon výstavbu v Česku výrazně zrychlí. "Lidé už nebudou muset obíhat 40 úřadů a shánět razítka, do roka budou vědět, zda mohou stavět," popsala ministryně. Zároveň uznala, že novinky mají i odpůrce.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) popsal, že novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je největší za několik let. Zrychlit se má používání nových léků na vzácné nemoci. "Je tam i reforma stomatologie, na kterou se 20 let nesáhlo. Zlepší se dostupnost moderních materiálů pro pacienty," míní Vojtěch.

 

Vláda také schvália pomoc Bělorusku. Počítá například se zdravotní pomocí pro oběti Lukašenkova režimu nebo různými stipendii.

 

 

 

O zrušení superhrubé mzdy informoval ministr vnitra Jan Hamáček v exkluzivním rozhovoru pro TV Nova v neděli a prozradil, jaké jsou nejpravděpodobnější varianty. Jak by měla podoba vypadat, se dočtete ZDE.

 

Na pondělním jednání vlády měl také padnout návrh na takzvané rouškovné. Jednorázový bonus ve výši 6000 korun by ještě letos mohli dostat senioři. Více se dozvíte ZDE. Konečné rozhodnutí zatím není, špičky koalice mají o rouškovném ještě jednat v průběhu tohoto týdne. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by preferovala částku o dvě tisícovky nižší.

 

"Vláda právě schválila prodloužení “Áčka” i “Béčka” z programu Antivirus do října. Stále totiž existují podniky, které potřebují pomoc. Nic ale není navěky a do budoucna ladíme hlavně trvalý kurzarbeit, který pomůže v krizi, kdykoli bude potřeba. Stejně jako je tomu v Německu," informovala ještě před koncem jednání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

TN.cz