jednání vlády

Testy ve firmách budou povinné, lidé na nemocenské dostanou 100 %

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 22:15
1.3. 2021 14:42
Téma:

Vláda na pondělním jednání řešila hlavně věci spojené s koronavirem. Kromě hodnocení situace se zabývala zejména povinným testováním ve firmách, které mají více než 250 zaměstnanců. Vláda nakonec schválila, že testování ve firmách bude povinné pro všechny podniky nad 50 zaměstanců. Ministryně práce a sociálních věcí také přišla s řadou návrhů, schválit se podařilo například 100% nemocenskou na březen a duben pro ty, kteří musejí zůstat doma kvůli infekčnímu onemocnění. Zároveň se zakázalo také závodní stravování.

Vláda na pondělním zasedání schválila povinné testování ve firmách. "Do 12. března musí mít první testy všichni zaměstancni firem nad 250 zaměstnanců, do 15. března pracovníci podníků od 50 do 249 zaměstnanců," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

 

Podle Havlíčka začne povinné testování už ve středu a zúčastní se ho přes 10 tisíc podniků, které otestují do dvou týdnů zhruba 2,1 milionu pracovníků. Stačí však pouze antigenní testy.

 

Nová opatření se dotknout také závodního stravování. Soukromé firmy ho budou muset upravit tak, aby se lidé společně nepotkávali v jídelnách. "Musí se to nastavit tak, že si budou jídlo odnášet v nějakých přenoskách, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

 

Vláda během jednání schválila také nasazení až 5 tisíc vojáků a 300 celníků, kteří mají pomáhat policii při bezpečnostních kontrolách mezi okresy.

 

 

Pomoc získají také lidé v nouzi. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že schválili distribuci 3 milionů respirátorů ze Správy státních hmotných rezerv přes potravinové banky pro lidi v nouzi a přes kraje pro ZDVOP a pěstouny.

 

 

Už před koncem jednání ministryně zveřejnila výsledky jednání: "Právě jsme na vládě schválili 100% nemocenskou pro všechny, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění. A to na měsíce březen a duben. Zítra návrh projedná Sněmovna, ve středu Senát. Držte palce."

 

Ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci ČSSD před jednáním vlády uvedl, že chce s ministry také projednat urychlené uvolnění léku ivermectin. Tento lék je úspěšně podáván na Slovensku.

 

Vláda bude řešit kromě aktuálních problémů souvisejících s epidemií koronaviru také čtyři poslanecké návrhy legislativních norem či žádost o obnovení investic Evropské banky pro obnovu a rozvoj v ČR.

 

 

Od 1. března začala platit řada přísnějších opatření, podle odborníků z Centra pro modelování biologických a společenských procesů jsou ale nedostatečná. Jedinou možností, jak situaci podle nich zlepšit, je omezení ve výrobě.

 

Celý záznam tiskové konference můžete vidět zde:

TN.cz