předposlední zasedání

Vláda řeší problémy dlužníků, kývla na chráněné obydlí!

Šimon Pilek
Šimon Pilek
Aktualizováno 21:27
22.7. 2019 12:00
Téma:

Babišův kabinet má za sebou předposlední zasedání před prázdninovým volnem. Na programu přitom ministři měli hned několik důležitých témat.

Na pondělním zasedání bylo na programu hned několik bodů, které se týkaly ministerstva spravedlnosti. Schválen byl například návrh nařízení, kterým se bude určovat hodnota takzvaného chráněného obydlí - čili obydlí, které dlužník nebude od 1. srpna povinen vydat ke zpeněžení v případě, že své dluhy bude řádně platit dle splátkového kalendáře a zároveň ke zhodnocení vydá jiný svůj majetek.


Ministerstvo tak chce dlužníkům zaručit zachování určitého zázemí, které by mělo mít pozitivní dopad na další život - a tím i splácení závazků.


Ministři naopak zamítli poslanecký návrh změny zákona o státním zastupitelství, který si kladl za cíl posílit nezávislost této instituce. Toto téma se začalo řešit s příchodem Marie Benešové do čela ministerstva spravedlnosti.

 


Kritici této změny totiž upozorňovali na to, že ministryně by na přání premiéra Andreje Babiše, který je vyšetřován v souvislosti s možnými dotačními podvody, mohla vyměnit Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Návrh byl odmítnut z důvodu údajné nekomplexnosti - ministerstvo spravedlnosti v tomto ohledu už dříve připravilo vlastní návrh, který prý řeší problém šířeji.

klma tn.cz / TV Nova