PONDĚLNÍ JEDNÁNÍ

Distanční vzdělávání má být povinné, stát na něj dá 1,3 miliardy korun

Roman Dolejský
Roman Dolejský
17.8. 2020 16:30
Téma:

Vláda na svém pondělním zasedání řešila nové zákony i poslanecké návrhy. Schválila například rozsáhlou novelu bodového systému či zákon o policii, která umožní lepší vymáhání pokut, a také distanční vzdělání.

Na svém pondělním jednání se vláda kromě opatření spojených s koronavirem zabývala i dalšími zákony. Mezi body jednání byl zákon o Policii České republiky, o vysokých školách či provozu na pozemních komunikacích, který řeší nový bodový systém. O tom již ministerstvo dopravy informovalo, že jej vláda schválila, více se dočtete v tomto článku na TN.cz. Rychlost na dálnicích by se mohla zvednout na některých místech na 140 kilometrů za hodinu.

 

Velké změny čekají školství. "Zavedli jsme povinnost školy v době nouze poskytovat distanční vzdělávání, žákům dává povinnost se jej účastnit," sdělil ministr školství Robert Plaga (ANO). Během října by se do škol měly dostat peníze na informační a komunikační technologie, aby zvládly distanční výuku. Podle Plagy se má jednat o 1,3 miliardy korun.

 

Kabinet také schválil návrh zákona o policii. "Zákon o policii zásadním způsobem zlepší vymáhání pokut při provozu na pozemních komunikacích, ale nejen tam. Zejména zahraniční řidiči na místě nezaplatí a možnosti vymáhání jsou omezené. Propojí se databáze policie a celní správy. Policisté nebo celníci si tak budou moci zjistit, jestli cizinec nemá vůči Česku nedoplatky, budou moci vymáhat nejet novou pokutu, ale i tu dlužnou. Pokud dlužník na místě nezaplatí celou dlužnou částku, bude mu moci policista nebo celník zabránit v odjezdu zadržením registrační značky nebo nasazením botičky," vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

Bez problémů prošel zákon na odstranění dluhů u dětí. Nebudou moci být vydané platební rozkazy pro zmeškání platby u nezletilých, u dětí mladších 13 let bude platit finanční nezpůsobilost.

 

 

"Skvělá zpráva! Shodli jsme se s odbornými lékařskými společnostmi, že ženy po dovršení 35 a 45 let by měly mít preventivní test na karcinom děložního čípku zdarma. Náš záměr podpořily také zdravotní pojišťovny," uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (za ANO).

 

"Navrhuji snížení platů ústavních činitelů na čtyřnásobek minímální mzdy. A minimálka by se měla valorizovat automaticky dle vývoje mezd. Poslancům by se tak plat snížil o cca 22 000. Doufám, že ANO a Piráti to podpoří, zmrazení je pouze ústupová varianta. Návrh jsme vyslali k připomínkám," uvedla ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Dalším bodem jednání vlády byly změny v systému hlasování v říjnových krajských a senátních volbách. Zapojit se zřejmě budou moci ti občané, kteří jsou v karanténě. Novela zákona počítá s možností hlasování z auta, zřízením volebních okrsků v uzavřených domovech pro seniory i výjezdovými komisemi.


Členové volebních a sčítacích komisí by se podle návrhu také měli dočkat navýšení odměn o 500 korun. Vytvoření speciálních volebních komisí by mělo vyjít na zhruba 9,5 milionů korun. Odměny na dalších 56 milionů korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vyčíslila letošní volební rozpočet na 450 milionů korun. To je o téměř 150 milionů víc než před čtyřmi lety.
 

TN.cz