Anketa Další kompenzace

Vláda schválila izolačku, lidé v karanténě dostanou peníze navíc!

Tisková konference tripartity, Jana Maláčová
Zdroj: TV Nova
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 18:56
8.2. 2021 18:23
Téma:

Vláda na pondělním jednání schválila příspěvek k nemocenské, který navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Peníze navíc dostanou lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. Půjdou ze státního rozpočtu, ještě to musí schválit zákonodárci.

Vláda schválila návrh ministryně práce Jany Maláčové o mimořádném bonusu pro lidi v karanténě nebo izolaci, dostala název izolačka. Peníze navíc dostanou ke klasické nemocenské.

 

Půjde až o 370 korun denně, které však bude možné čerpat nanejvýš po 10 dní. "Na vládě jsme schválili izolačku! Tenhle mimořádný bonus ve výši 370 Kč denně pomůže lidem chovat se zodpovědně," napsala Maláčová na twitteru.

 

"Částka se bude odvíjet od výdělku zaměstnance nebo dohodáře tak, aby nikdo neměl při nemocenské s izolačkou více, než byl jeho průměrný výdělek," doplnila na tiskové konferenci. 

 

 

Anketa

Je podle vás bonus za karanténu adekvátní?

Hlasovalo 961 lidí.

Návrh ještě musí projít přes Poslaneckou sněmovnu a Senát. Počítá s vyplácením bonusu po dobu čtyř měsíců. "Česko zaostává v rámci Evropské unii ve výši nemocenské, lidi ale můžeme podpořit aspoň takto. Záleží už jen na Sněmovně, jak rychle a v jaké podobě pošle do Senátu," prohlásila ministryně.

 

 

Pokud návrh zákonodárci schválí, peníze půjdou ze státní kasy. Lidem, kteří na bonus budou mít nárok, přijdou společně s výplatou. Firmy si podle Maláčové budou moct částky odečítat ze sociálních odvodů. 

 

Ministryně původně mluvila dokonce o 500 korunách za den karantény. Schválený návrh Maláčové posvětili i zástupci zaměstnavatelů. Odbory požadovaly zvýšení nemocenské na 90 procent, na tom se vláda neshodla.

 

V neděli přibylo v Česku 2415 případů covidu-19. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz