Ošetřovné pro rodiče

Vláda prodlužuje ošetřovné kvůli zavřeným školám, bude i za starší děti

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
8.10. 2020 16:16
Téma:

Pro některé děti jsou kvůli nepříznivému vývoji epidemie koronaviru plošně uzavřeny školy. Vláda na mimořádném jednání schválila úpravu ošetřovného. Příjem rodičům stát nahradí za celou dobu, kdy jejich děti nemohly do školy, ne pouze za standardních devět dní. V určitých případech se zvyšuje i věková hranice dítěte, která je za normálních okolností 10 let. Návrh projedná Sněmovna ve stavu legislativní nouze.

Změny v ošetřovném se týkají mateřských, základních i středních škol a dalších zařízení pro děti. Oznámila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

Kromě péče o děti do 10 let má jeden z rodičů nárok na ošetřovné také při péči o děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině bez omezení věku.

 

Dále při péči o nezaopatřené děti, které chodí do školy a jsou závislé na péči jiné osoby (už od stupně I.) bez omezení věku a o lidi starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a podobných zařízení.


 

Maláčové se návrh nedařil dlouho prosadit, nesouhlasila s ním zejména ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Po dlouhých týdnech vyjednávání s koaličním partnerem se nám konečně podařilo protlačit na jednání vlády návrh o krizovém ošetřovném. Ten máme připravený už od léta, protože jsme počítali se všemi možnými scénáři vývoje pandemické situace," uvedla ministryně práce.

 

"Rodiče, kteří zůstanou doma s dětmi kvůli zavřené škole nebo školce, nemůžeme nechat v nejistotě, že zůstanou bez příjmu," dodala.

 

Doba výplaty ošetřovného se prodlužuje na celou dobu trvání mimořádných protiepidemických opatření, nejdéle do 30. června 2021. Školy či jiná zařízení, kterých se změna týká, nemusejí potvrzovat uzavření. Bude stačit čestné prohlášení rodiče, že musí pečovat o dítě kvůli uzavřené škole na základě vládních nařízení.

 

 

Nárok na ošetřovné nově budou mít i lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Firma za ně musí platit sociální pojištění.

 

Návrh ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, kterou vláda požádala o projednání ve stavu legislativní nouze.

TN.cz