DOHODA S OPOZICÍ

Vláda se dohodla s opozicí. Nouzový stav má skončit příští pátek

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 13:10
18.2. 2021 9:43
Téma:

Vláda se dohodla s opozicí na znění pandemického zákona. Nouzový stav skončí zřejmě už v pátek 26. února, od kdy by měl pandemický zákon platit.

Vládní kabinet se domluvil s opozicí na posledním sporném bodu, který bránil přijetí pandemického zákona. Šlo o kompenzace pro živnostníky a firmy, kterým by vznikly škody po zavedení restriktivních opatření v době pandemie.

 

"Na dnešním jednání Sněmovny navrhnu, aby byl nouzový stav ukončen, a sice k datu účinnosti pandemického zákona. Ten by mohl být účinný příští pátek, tedy 26. února, kdy by měl vyjít ve Sbírce zákonů," řekl po jednání předseda ODS a volební lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

 

 

Do opoziční koalice SPOLU patří ještě TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO má s opozičním SPOLU v poslanecké sněmovně většinu – 118 hlasů. Teoreticky by se proto obešlo bez hlasů komunistů i druhé opoziční koalice, aby sněmovna ve čtvrtek návrh pandemického zákona schválila.

 

To, že nouzový stav skončí, neznamená, že by se na současných restrikcích něco změnilo. Budou se jen opírat o nový zákon. Pro vyhlašování omezení už nebude nutný nouzový stav.

 

"Důležitá je přezkoumatelnost přijatých rozhodnutí, náhrady za způsobené škody a také odůvodnění přijímaných opatření,“ zdůraznil po jednání předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

 

Jde o to, aby se vydávání omezujících opatření napříště řídilo přesně danými kritérii, za jakých okolností se budou přijímat. Aby se už nestávalo, že ráno začne platit nějaké nařízení, které stát už odpoledne z nejasných důvodů nějak upraví a druhý den už zase začne platit něco úplně jiného.

 

Ne všechny opoziční strany jsou ale po čtvrtečním jednání s vládou spokojené. "Požadavky SPD nebyly do pandemického zákona zaneseny," prohlásil předseda opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Zatím není jasné, jestli návrh zákona při čtvrtečním hlasování ve sněmovně podpoří.

 

Obě opoziční koalice přebírají voliče vládnímu hnutí ANO. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Související témata:
TN.cz