Návrh normy

Vláda ukázala novou verzi stavebního zákona. Podnikatelé ji kritizují

Dominika Janochová
Dominika Janochová
26.5. 2020 12:40
Téma:

V úterý představili zástupci vlády novou verzi stavebního zákona. Ten zahrnuje například rychlejší povolení ke stavbě. V září by jeho aktualizovanou podobu měla začít projednávat Sněmovna.

Vláda si od nové verze stavebního zákona slibuje především výrazné zrychlení a zjednodušení schvalování staveb. O jeho nové podobě se mluví už několik let.

 

Od ledna byl současný návrh normy v meziresortním připomínkovém řízení. Nový stavební zákon se týká milionů lidí v Česku. Zrychlit by se mělo například schvalování stavebního povolení.

 

Podle údajů světové banky se Česká republika řadí v rychlosti vyřizování stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí.

 

 

Podle ministerstva pro místní rozvoj se k zákonu sešlo přes pět tisíc připomínek, s většinou se prý úřadu podařilo vypořádat.

 

Přepracování zákona už v pondělí kritizovaly podnikatelské komory a svazy a nelíbí se údajně ani České komoře architektů. Podle nich se aktuální návrh odchýlil od původní verze a záměru, situaci ve stavebnictví tak místo zjednodušení spíš zkomplikuje.

 

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) nová podoba zákona vyvážila soukromé a veřejné zájmy.

 

Pokud zákonodárci přepracovanou normu schválí, bude platit od začátku příštího roku a její účinnost bude nabíhat postupně. Nejpozdější termín je polovina roku 2023.

ls TN.cz