Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2018 13:20
Výjezdní zasedání

Vláda vyrazila na Liberecko: Panák hruškovice i petice za obchvat

Zdroj: TV Nova

Vláda v demisi vyrazila na svou druhou cestu do krajů. Po návštěvě Zlínského kraje se ministři v čele s Andrejem Babišem vydali na Liberecko. Navštívili bývalý vojenský prostor Ralsko nebo Českou Lípu, kde Babiš a ministr dopravy Dan Ťok podepsali petici za urychlení výstavby obchvatu.

Návštěvu Libereckého kraje začal premiér v demisi Andrej Babiš prohlídkou bývalého vojenského prostoru Ralsko. Členové vlády dostali nejdřív panáka hruškovice na zahřátí. Pak už se vše točilo kolem stavby asi desetikilometrového úseku silnice obcházející Ralsko.

 

Ministři pak nastoupili do autobusu a přejeli na další bolavé místo - nedostavěný obchvat mezi Novým Borem a Českou Lípou. I tam premiér sliboval libereckému hejtmanovi další peníze a podporu.

 

Senátor Jiří Vosecký přinesl na setkání s vládou petici za zrychlení přípravy výstavby obchvatu České Lípy. Babiš a ministr dopravy Dan Ťok ji podepsali. Ministr zároveň ujistil, že stavba dostane výjimku, což by mělo urychlit přípravu a zajistit financování.

 

"Dneska říkáme, že stavby, které budou připraveny, budou profinancovány a budou se stavět. Tady máme velkou výhodu, že nemusíme dělat EIA, prošlo nám zjišťovací řízení, zpracovává se dokumentace pro územní rozhodnutí. Jakmile tohle bude, tak dám výjimku a budou se vykupovat pozemky," doplnil Ťok.

 

 

Cestu po nejzápadnější části libereckého kraje zakončila vláda návštěvou Střední umělecko-průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Ta nutně potřebuje modernizaci. Tamní studenti se učí s pomůckami z 50. let minulého století.

 

Na přetřes přijdou i přeshraniční témata. Například Hrádecko a Frýdlantsko dlouhodobě bojuje s polskou elektrárnou Turów, která může plánovaným prohloubením uhelných dolů připravit české obyvatele o spodní vodu.

 

Od vlády kraj čeká, že vyvine tlak na Polsko, aby práce v dole nepokračovaly. Řeč bude dnes i o rekonstrukci vysílače a horského hotelu Ještěd, skokanských můstcích v Harrachově a zachování Ústavu plastické chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou, kterému ministr zdravotnictví stopl 60ti milionovou dotaci. Zařízení je známé třeba úspěšnou operací pořezaných prstů tenistky Petry Kvitové.
 

vbo, Ivan Berka tn.cz / ČTK
Reklama