Exekuce

Politici chtějí zatočit s dluhy dětí. Platit je mají rodiče!

Téma:

Dluhy dětí by mohly nově platit jejich rodiče. To navrhuje ČSSD společně s hnutím ANO a KDU-ČSL. Rodiče totiž nemají zodpovědnost za dluhy svých ratolestí, a tak původně malé částky mnohdy přerostou v průběhu let až ve statisícové. Pak, na sotva plnoleté, nastupují exekutoři. V Česku bylo loni vystaveno exekuci asi šest tisíc dětí, dohromady dluží až 60 milionů korun.

Nezaplacené účty za telefon, poplatky za svoz odpadů anebo pokuty za jízdy načerno – právě to bývají nejčastější dluhy dětí. Kvůli nezaplacené pokutě měl problémy i dnes už dávno dospělý Jirka.

 

"Když jsem byl kluk, tak mě chytli revizoři bez lístku, dostal jsem pokutu a pak v 18 letech mně bez upomínky přišla pokuta už jako od soudu," vysvětluje.

 

První, co musel jako dospělý udělat, bylo splácení mnohatisícového dluhu. A právě takové případy by se už nově podle navrhované novely stávat neměly.

 

"Znamená to změnu občanského zákoníku tak, aby do 15 let věku dítěte všechny dluhy, které případně vzniknou, přecházely na rodiče a rodiče by za ně zodpovídali," vysvětluje bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

 

 

Nově by tedy stát vymáhal dluhy přímo po rodičích a už by se tak nemohlo stát, že by na člověka po dovršení 18 let přišel exekutor.

 

"Není možné, aby tady byly desítky tisíc dětí, které mají dluh a vlastně si ho táhnou do svého budoucího života. Myslím si, že v tomhle tom je Česká republika raritní," hřímá poslanec ANO Patrik Nacher.

 

Podle novely by se ale na rodiče neměly přenášet dluhy za škody, které děti způsobily úmyslně. Novela, která zřejmě v parlamentu bez problémů projde, by mohla začít platit příští rok.

pez, Lucie Linhartová TN.cz