hádky a neshody

Vládu čeká těžké období, budou se řešit sporné novely a změny

Menšinový kabinet hnutí ANO a sociálních demokratů čeká pravděpodobně období sporů. Někteří ministři ČSSD po jejich sjezdu posílili a podle politologů budou mít ostřejší lokty. Na stole je navíc několik návrhů, na kterých se vládní strany neshodují.

Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček je s výsledkem práce v menšinovém kabinetu spokojen. Nyní chce ale v prosazování levicové politiky přitvrdit.

 

"Já si tu spolupráci pochvaluji, nechystám žádné změny, ale pokud by se ukázalo, že se náš koaliční partner posouvá doprava, že se domlouvá s někým jiným, tak to by byl problém," sdělil na tiskové konferenci po sjezdu ČSSD její předseda Jan Hamáček. "Připravme se na italské manželství velmi hádavých manželů," předpovídá politolog Jan Kubáček.

 

Ostřejší lokty můžou mít sociální demokraté i díky svým ministrům Janě Maláčové a Tomáši Petříčkovi. Oba se stali o víkendu místopředsedy ČSSD. " Jejich pozice bude pevnější, tím pádem sebevědomější, razantnější," vysvětlil Kubáček.

 

"Budeme se striktně držet toho programového prohlášení vlády a nějaké návrhy, které jsou nad rámec a které mají negativní dopad na rozpočet, určitě nebudeme akceptovat," reagoval premiér Andrej Babiš.

 

 

"Pokud by se ukázalo, že to prostě nejde, tak to nejde, ale to je spíš odpověď těm, kteří si myslí, že sociální demokraté musí být ve vládě za každou cenu. Nemusí," sdělil po tiskové konferenci Hamáček.

 

Doposud se hnutí ANO a sociálním demokratům dařilo řešit většinu neshod u vládních návrhů kompromisem. Nyní je ale na stole několik zásadních změn nebo novel, kde je vždy jedna ze stran proti.

 

Zdravotní pojištění

Podle ministerstva financí by stát neměl platit zdravotní pojištění za důchodce, děti a nezaměstnané. Povinnost by přeneslo na zaměstnance a firmy. ČSSD i KSČM jsou proti.

 

Úspory na ministerstvech

Šéfka resortu financí Alena Schillerová žádá ministry, aby příští rok ušetřili 7 miliard a propustili 10 % zaměstnanců. Podle ČSSD to není možné.

 

 

Pomoc rodinám s dětmi

10 až 12 miliard za opatření, která mají pomoct rodinám s dětmi chce prosadit ČSSD. ANO chce být skromnější.

 

Zkrácení pracovní doby

O půl hodiny práce denně méně nebo nejlépe o jeden den kratší pracovní týden a více dovolené chtějí prosadit sociální demokraté. S tím ANO nesouhlasí.

 

Bankovní daň

Sociální demokraté a komunisté chtějí prosadit bankovní daň nebo omezení vyvádění velkých zisků firem do zahraničí. I to ANO odmítá.

 

Na čem se ANO i sociální demokraté v nadcházejících plánech shodují je vyšší zdanění tabáku, hazardu nebo tvrdého alkoholu.
 

Jaroslav Brousil/klma tn.cz / TV Nova