Nebezpečná jízda

Neovladatelný vlak se z Česka řítil Německem. Ujel skoro 100 kilometrů

Téma:

Nákladní vlak ujížděl minulý týden nekontrolovaně přes polovinu Horního Falce. Zběsilou jízdu se podařilo zastavit až po téměř 100 kilometrech. Díky pohotové reakci dispečerů se podařilo odklonit všechny ostatní vlaky na trati.

Vlak svou jízdu začal v Chebu na Karlovarsku plně naložený dřevem. Plánovaná trasa vedla do Wiesau v Horním Falci. Náklad se valil rychlostí 100 km/h několika stanicemi včetně frekventovaného nádraží v Markredwitzu.


Podle generálního ředitele společnosti K-Rail GmbH Günthera Pitterka šlo o porušení předpisů dvěma strojvedoucími. Ti pravděpodobně udělali chybu při spojování dvou dieselových lokomotiv a brzdových hadic. Neprovedli ani brzdový test. Oba řidiči byli po celou dobu v kabinách. Svůj vlak ale po rozjezdu už nemohli zastavit. Technické selhání železnice vyloučila. Informuje o tom portál Merkur.de.


Mluvčí Federální agentury pro vyšetřování železničních nehod portálu řekl, že není zahájeno formální vyšetřování, protože nedošlo k žádné závažné nehodě. Je tedy pouze na železniční společnosti, aby přijala nezbytná opatření.

 

Jan Kučera z české Drážní inspekce redakci TN.cz potvrdil, že je němečtí inspektoři kvůli vyšetřování neoslovili, a proto se případem dále nezabývají.

 

 

Podle železnice se katastrofě zabránilo jen díky pohotové reakci dispečerů DB Netz. Na trase nastavili všechny semafory na zelenou, takže na ní nemohl projíždět žádný jiný vlak.

 

Zběsilý vlak začal sám pozvolna zpomalovat v rovinné oblasti mezi Nabburgem a Schwarzenfeldem, kde se později úplně zastavil. Celkem tak nekontrolovaně ujel asi 94 kilometrů.


Po 18 hodinách byl provoz železnice zcela obnoven.

pos TN.cz